-1 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

TWÓRCY PRZEMYSKIEJ KULTURY CZYTALI DZIECIOM

     Niebywałą pomysłowością i inwencją w zachęcaniu młodzieży do sięgania po książki i ukazywaniu korzyści płynących z czytania wykazali się Twórcy Przemyskiej Kultury. Okazją była uroczystość związana z obchodami Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich przypadająca 23 kwietnia, a zorganizowana po raz kolejny w Szkole Podstawowej nr 15 w Przemyślu.

     Znani mieszkańcy Przemyśla reprezentujący różne środowiska twórcze – literackie, plastyczne, teatralne, muzyczne – z wielkim zaangażowaniem przekonywali uczniów, dlaczego warto jest czytać. Wśród nich byli m. in.: Jacek Błoński, Andrzej Cieszyński, Artur Dobiszewski, Ryszard Głowacki, Adam Halwa, Tomasz Idzikowski, Danuta Ignaczewska, Krzysztof Knapek, Lucyna Rudawska, Jacek Szwic. Udowadniali oni również, że czytanie uszlachetnia, pomaga rozwiązać codzienne problemy, uczy obcowania z wielością punktów widzenia. Jednym z przybyłych przedstawicieli „ludzi pióra” był zastępca wojewody podkarpackiego dr Dariusz Iwaneczko, który posługując się przykładem utworu „Cień wiatru” wytłumaczył młodzieży, że książka może pokierować losem człowieka, doradzać w trudnych sprawach życiowych, a nawet zmienić jego życie.
     Tradycyjnie już, każdy z gości odczytał fragment wybranej pozycji, wśród których były zarówno książki napisane przez przybyłych Autorów, były stare książki „pokoleniowe” czytane przez całe rodziny, jak i utwory stanowiące dla danej osoby szczególną wartość. I tak na chwilę powróciła pamięć o Lwowie i odżył klimat tego miasta, gdyż każdy uczestnik miał możliwość podzielenia się cząstką własnego ulubionego świata utrwalonego na kartach książek.
Uczniowie – wytrawni czytelnicy i laureaci konkursów literackich otrzymywali z rąk zaproszonych Gości okolicznościowe dyplomy (ponad 100). 
     W głównym holu szkoły uwagę zwracała wystawa prac twórczości znanej poetki p. Teresy Paryny, która nie tylko pisze wiersze, ale potrafi też zachwycić malowaniem obrazów oraz wyczarowywaniem kwiatów z bibuły. Z p.Teresą Paryną odbyły się trzy spotkania autorskie, podczas których odsłaniała młodzieży tajemnice swojego „poezjowania”, opowiadała o poszukiwaniu natchnienia i inspiracji, dotykała zagadnień dotyczących artyzmu w sztuce pisania. Czytała swoje wiersze, również te najnowsze o Przemyślu, dotąd nie publikowane. Spędzić tak wyjątkowe chwile z Poetką mogli też podopieczni z nauczycielem z Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 3 w Przemyślu. 
    Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 15 mieli ponadto niecodzienną okazję uczestnictwa w imprezie zorganizowanej w ich szkole przez Instytut Książki w Krakowie w ramach II Festiwalu Literatury Popularnej. Były to warsztaty literacko – plastyczne prowadzone przez rysowników - uznanych twórców komiksu. Ponadto w księgarni Bosz wzięli udział w spotkaniu poświęconym „Legendom z przemyskiego grodu” autorstwa współpracującego z nami p. Jacka Błońskiego, połączonym z głośnym czytaniem tychże legend oraz wykonywaniem ilustracji.
Tegoroczne obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, podobnie jak w ubiegłych latach, przybrały charakter lokalnej imprezy środowiskowej.

Źródło: Szkoła Podstawowa NR 15
Aktualizacja: Rafał Porada
Kancelaria Prezydenta Miasta

Opublikował:  | Data publikacji: 11-05-2006 13:42
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 04-06-2009 11:35