18 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Czerwonym Tramwajem do Przystanku Niepodległość

Dyrektor Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej uprzejmie zaprasza na uroczysty wernisaż połączonych wystaw Czerwonym Tramwajem do Przystanku Niepodległość - rzecz o najsłynniejszym Wilniuku i jego przodkach na 100-lecie niepodległej Polski i Litwy i jubileusze Marszałka z nadzieją, że jego osoba zbliży obywateli Orła i Pogoni - autorstwa Piotra Wdowiaka oraz Patriotyzm Zamknięty w Przedmiocie – ekspozycja ze zbiorów własnych Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej.

Wydarzenie będzie miało miejsce 17 marca 2017 roku o godzinie 17.00 w Gmachu Głównym Muzeum przy placu płk. Berka Joselewicza 1 w Przemyślu. Otwarciu towarzyszyć będą prelekcja wraz z prezentacją multimedialną oraz promocja książek pana Piotra Wdowiaka.

Tematem wystawy jest rodzina Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz jej koligacje ze znanymi rodami Wielkiego Księstwa Litewskiego.


czerwony_tramwaj.jpeg

Kilka słów o autorze…

Piotr Wdowiak jest łodzianinem i byłym konsulem RP w Wilnie. Po powrocie z placówki przygotował 2 tematyczne wystawy i kilka publikacji o Kresach.

Jego dorobek piśmienniczy to między innymi książka „Bezdrożami Litwy i Inflant. 17 spotkań z Wilniukami” dla której kanwą dla rozmów było pogranicze oraz zjawisko pomieszania różnych narodów i tożsamości na terenach b. Wielkiego Księstwa Litewskiego. Zawiera ona zbiór historii ludzkich umiejscowionych w okresie Rosji carskiej, przedwojennej Polski, wojennej okupacji radzieckiej i hitlerowskiej, czasach radzieckich, a następnie wolnej Litwy i Łotwy. W zbiorze esejów i wywiadów na 25 lat Wolności Litwy, Łotwy, Estonii i Ukrainy – „Bałtycka Droga i Żywy Łańcuch Lwów-Kijów” – autor zabiera nas natomiast w podróż, po Europie Środkowo-Wschodniej podczas której możemy przyjrzeć się, jak się w tym czasie się ona zmieniła.

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 15-03-2017 13:46