18 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

73 rocznica zagłady polskiej miejscowości Huta Pieniacka

12 marca br. w kościele pw. Św. Trójcy w Przemyślu odbyły się uroczystości upamiętniające 73. rocznicę zagłady polskiej miejscowości HUTA  PIENIACKA na Podolu. Do udziału w obchodach zaprosili mieszkańców członkowie Stowarzyszenia Pamięci i Polskich Termopil i Kresów w Przemyślu im. Ks. Bronisława Mireckiego, Przemyskie Rodziny Kresowe  oraz Klub Inteligencji Katolickiej. Władze samorządowe miasta w obchodach reprezentowali Zastępca Prezydenta Janusz Hamryszczak oraz Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Robert Bal.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. za mieszkańców Huty Pieniackiej i Korościatyna  zamordowanych przez  OUN- UPA  i  SS  „Galizien", której przewodniczył Ks. Prałat Stanisław Czenczek a homilię wygłosił Ks. dr Marek Machała. Po nabożeństwie delegacje - m.in. Posłowie na Sejm RP Anna Schmidt-Rodziewicz oraz Wojciech Bakun - złożyły kwiaty i zapaliły znicze przy tablicy upamiętniającej martyrologię Polaków w Hucie Pieniackiej i na Kresach znajdującej się w murze  klasztornym.

Po uroczystości, w salce katechetycznej kościoła odbyła się prezentacja zdjęć z uroczystości w Hucie Pieniackiej z dnia 26.02.2017r. i z  2009r. (z udziałem Prezydenta Lecha Kaczyńskiego) oraz pokaz filmu „Było sobie miasteczko” w reżyserii Macieja Wojciechowskiego.

 

 

 

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 14-03-2017 16:00