19 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Wyraź swoją opinię o rozkładzie jazdy PKP Intercity!

Wypełnij ankietę i weź udział w konsultacjach społecznych dotyczących siatki połączeń PKP Intercity na sezon 2017/2018. Podróżni przez najbliższy tydzień, od 8 do 15 marca, będą mogli wyrazić swoje zdanie czy przedstawić pomysły. Wystarczy tylko wypełnić specjalny formularz on-line.

Choć nowy rozkład jazdy pociągów PKP Intercity obowiązuje dopiero od trzech miesięcy, to przewoźnik już pracuje nad ofertą na sezon 2017/2018, która zostanie wdrożona 10 grudnia 2017 r. Uwagi i propozycje mogą też zgłaszać pasażerowie.

PKP.jpeg
W tym celu przewoźnik przygotował pod linkiem https://www.webankieta.pl/ankieta/259902/konsultacje-spoleczne-rj-20172018.html specjalną ankietę, w ramach której każdy z zainteresowanych może wyrazić opinię i zaproponować zmiany. Sugestie mogą odnosić się np. do godzin lub terminów kursowania pociągów czy nowych połączeń całorocznych lub sezonowych. Ważne jest, aby za punkt odniesienia przyjąć obowiązujący rozkład jazdy.

Wzorem lat ubiegłych także w bieżącym roku uruchamiamy konsultacje społeczne. Chcemy jak najlepiej dopasować rozkład jazdy do potrzeb pasażerów - mówi Cezary Nowak rzecznik prasowy PKP Intercity.

Formularz będzie aktywny do 15 marca br. W miarę możliwości, po uzgodnieniach z zarządcą infrastruktury (PKP PLK) oraz Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa, nadesłane propozycje zostaną uwzględnione w rozkładzie jazdy, który zostanie wprowadzony w grudniu br.


Jak tworzy się rozkład jazdy pociągów?

Proces tworzenia rozkładu jazdy rozpoczyna się już w styczniu, kiedy to zapadają pierwsze ustalenia związane z ofertą międzynarodową. Na podstawie przekazanych przez zarządcę infrastruktury (PKP PLK) czasów jazdy na poszczególnych liniach, w lutym jest tworzony wstępny zarys rozkładu jazdy. Wtedy też odbywają się wewnętrzne ustalenia na temat oferty w nowym rozkładzie z Zamawiającym usługi - w przypadku PKP Intercity jest to Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Pod koniec marca i w kwietniu składane są wnioski do Zarządcy Infrastruktury o przydzielenie trasy pociągu w nowym rozkładzie jazdy. W okresie od maja do sierpnia odbywa się proces konstrukcji i koordynacji rozkładu jazdy, w którym uczestniczą wszyscy przewoźnicy pasażerscy i zarządca infrastruktury.

We wrześniu zarządca infrastruktury przekazuje przewoźnikom rozkład jazdy w celu akceptacji i naniesienia ewentualnych poprawek. W tym czasie PKP Intercity ma możliwość konsultacji, odnośnie swojego rozkładu z różnymi podmiotami. Dzięki temu przewoźnik jest w stanie wychwycić błędy, jak i poznać opinię innych na temat nowej oferty.

Ostatecznie w listopadzie zarządca infrastruktury przekazuje zatwierdzone trasy pociągów jakie będą obowiązywały w nowym rozkładzie, który tak jak i w całej zachodniej Europie, wchodzi w Polsce w drugą niedzielę grudnia.

W trakcie tego skomplikowanego procesu, jakim jest tworzenie rozkładu, bierze udział wiele podmiotów. Są to nie tylko przewoźnicy pasażerscy, ale także podmioty zlecające usługi przewozu towarowego.

Cezary Nowak

Rzecznik prasowy PKP Intercity S.A.

 

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 08-03-2017 16:01
Modyfikował: Witold Wołczyk | Data modyfikacji: 08-03-2017 16:02