8 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Spotkanie z Krzesimirem Dębskim

Przemyska Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie z KRZESIMIREM DĘBSKIM - kompozytorem, skrzypkiem jazzowym, dyrygentem, aranżerem i producentem muzycznym, autorem książki Nic nie jest w porządku. Wołyń - moja rodzinna historia.

13 marca 2017 r., godz. 18.00
PBP, ul. Grodzka 8, Sala wielofunkcyjna

KRZESIMIR DĘBSKI - kompozytor, a także: dyrygent, skrzypek jazzowy, aranżer i producent muzyczny. Studiował kompozycję w Poznańskiej Akademii Muzycznej u Andrzeja Koszewskiego oraz dyrygenturę u Witolda Krzemieńskiego. Jako muzyk jazzowy jest laureatem I nagrody Światowego Konkursu Jazzowego w Belgii (1983) oraz Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego (1985). Według amerykańskiego magazynu Down Beat – jeden z 10 najlepszych skrzypków jazzowych na świecie (1985). W latach 80. ograniczył jednak działalność koncertową poświęcając się poważnej twórczości kompozytorskiej. Skomponował koncerty na niemal wszystkie instrumenty, 2 symfonie, 2 balety, oratorium, operę, musicale i wiele utworów kameralnych.
Tworzy również muzykę teatralną i eksperymentalną. Największą sławę przyniosła mu jednak muzyka filmowa, skomponował muzykę do 58 filmów fabularnych m.in.: Medium, Kingsajz, Ogniem i mieczem, W pustyni i w puszczy, Tam i z powrotem, Stara baśń, a także do filmu wojennego Bitwa Warszawska 1920 i muzykę do kilkunastu seriali telewizyjnych.

Krzesimir Dębski jest autorem książki Nic nie jest w porządku. Wołyń – moja rodzinna historia.  Muzyk przez całe życie żył w cieniu rzezi wołyńskiej. Jego rodzice cudem uratowali się z pogromu, jaki urządzili Ukraińcy z UPA we wsi Kisielin i okolicach, gdzie zginęło okrutną śmiercią kilkudziesięciu Polaków, w tym dziadkowie Krzesimira Dębskiego. Relacje świadków tej rzezi, w tym rodziców muzyka, są wstrząsającym świadectwem ludobójstwa.

 

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 02-03-2017 12:50