16 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

W hołdzie żołnierzom antykomunistycznego podziemia

W Narodowym Dniu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” Prezydent Miasta Robert Choma wraz zastępcami oddali hołd żołnierzom antykomunistycznego podziemia, składając kwiaty i zapalając znicze w miejscach związanych z historią żołnierzy niezłomnych w naszym mieście. Wspólnie z delegacją 5 batalionu strzelców podhalańskich i Zastępcą Dowódcy Garnizonu Przemyśl mjr Rafałem Kluzem, przemyscy samorządowcy zapalili znicze przed budynkiem przy ul. Krasińskiego 25, gdzie w latach 1944 – 1955 znajdowała się siedziba Urzędu Bezpieczeństwa. Więzione i katowane w tym budynku ofiary stalinowskich represji uczczono w 1992 roku tablicą, która została umieszczona przed wejściem do kamienicy.

Wśród innych miejsc pamięci związanych z żołnierzami podziemia niepodległościowego, przy których żołnierze 5 bsp wystawili 1 marca warty honorowe, a odwiedzonych przez samorządową i wojskową delegacje, znalazły się także groby majora Władysława Koby na cmentarzu zasańskim oraz Alicji Wnorowskiej na cmentarzu głównym, a także tablica przy Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej poświęcona żołnierzom Armii Krajowej. W uroczystościach wzięli również synowie pochowanych w Przemyślu żołnierzy niezłomnych - Wojciech i Stanisław Wnorowski.

 

 

Major Władysław Koba był bohaterem II wojny światowej i powojennej konspiracji niepodległościowej, ostatnim komendantem Okręgu Rzeszowskiego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Został stracony na mocy wyroku komunistycznego Wojskowego Sądu Rejonowego w Rzeszowie 31 stycznia 1949 roku, a jego szczątki odnalezione przez IPN, spoczęły w grobie rodzinnym w Przemyślu w 77.rocznicę napaści Związku Sowieckiego, w ubiegłym roku.

Alicja Wnorowska była od września 1944 roku członkiem Brygad Wywiadowczych AK, która została umieszczona w przemyskim, a potem rzeszowskim Urzędzie Bezpieczeństwa, jako źródło wywiadowcze. Aresztowana we wrześniu 1946 roku, została skazana na karę śmierci, która została zamieniona na dożywocie. Więzienie opuściła w 1955 roku. Zmarła w 2008 roku.

Tekst i zdjęcia: Witold Wołczyk

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 01-03-2017 14:48
Modyfikował: Witold Wołczyk | Data modyfikacji: 01-03-2017 15:01