16 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

be-well@school.eu - poczuj się dobrze w szkole - w Gimnazjum nr 4

Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. Orląt Lwowskich w roku szkolnym 2016/2017 przystąpił do realizacji dwuletniego projektu   (poczuj się dobrze w szkole ) -  w ramach programu Erasmus+ finansowanego  z funduszy UE.  Celem projektu jest wprowadzenie zmian, innowacji i dobrych praktyk do zapewnienia wysokiej jakości kształcenia poprzez działania w czterech obszarach: uczenie się, integracja, ekologia i zdrowy styl życia.

W dniach od 6 – 10 lutego br.  uczniowie Gimnazjum nr 4 byli gospodarzami  spotkania uczniów i ich opiekunów ze szkół partnerskich z Niemiec, Włoch i Litwy. Była to pierwsza i bardzo ważna wizyta, gdyż uczestnicy projektu mogli się spotkać i poznać na żywo.  Mieli okazję zetknąć się z polską kulturą i cieszyć gościnnością rodzin młodzieży z Gimnazjum nr 4.

Pierwszego dnia zagraniczni goście zostali uroczyście przywitani przez pana Dariusza Łapę  - Sekretarza Miasta Przemyśla, który w niezwykle interesujący sposób zaprezentował uroki miasta, nawiązując do historii regionu.

Wcześniej, przed przyjazdem do Przemyśla uczniowie pracowali w grupach międzynarodowych. Każda z grup miała za zadanie przygotować, zgodnie z tym co zostało zaplanowane na spotkaniu projektowym koordynatorów jesienią zeszłego roku w Piacenzy(Włochy), jeden z czterech profili: idealnego ucznia  i nauczyciela, idealnej klasy, lekcji. Młodzież zgromadziła niezbędne informacje i wspólnie zaprezentowała jak powinien wyglądać każdy z aspektów idealnie funkcjonującej  szkoły, co powinno przedkładać się  w rezultacie  na osiągane przez uczniów wyniki. Została również przedstawiona charakterystyka  typów uczniów tak, aby każdy mógł określić swoją osobowość i dopasować  najbardziej odpowiedni styl uczenia się. W tych samych grupach uczniowie pracowali nad przygotowaniem idealnej lekcji, uwzględniając wspomniane typy ucznia, czyli słuchowca, wzrokowca, ruchowca oraz wrażliwca. Efekt końcowy był zaskakujący, młodzież bardzo kreatywnie potraktowała to zadanie. Powstały bardzo ciekawe, różnorodne i atrakcyjne pod względem zastosowanych metod lekcje, których tematy dotyczyły zagadnień gramatycznych, umiejętności prowadzenia dyskusji na wybrany temat, przedstawienie legendy o Europie oraz nauka piosenki w niekonwencjonalny sposób. Wspólna praca sprawiła wszystkim dużo radości i przyniosła wymierne korzyści, gdyż zaprezentowane lekcje stanowią gotowe konspekty zajęć lekcyjnych, które można efektywnie wykorzystać w pracy z młodzieżą.

Projekty Erasmus+ to jednak nie tylko nauka i ciężka praca. Po zajęciach w szkole, popołudniowe atrakcje dały naszym gościom szansę poznania Przemyśla i miłego spędzenia czasu w gronie nowych koleżanek i kolegów.  Mimo niesprzyjającej aury, w poniedziałkowe popołudnie wszyscy uczestnicy projektu, podzieleni na mieszane grupy międzynarodowe, rywalizowali w ramach gry miejskiej „Poznaj Przemyśl,” w której nagrodą dla zwycięzców były zajęcia taneczne w Studiu Tańca „Golden Dance”. Kolejną ciekawą atrakcją były warsztaty kulinarne w restauracji „Bosko”. Dużym zaskoczeniem dla szefowej kuchni, nauczycieli – opiekunów, a może i samych uczniów były przepyszne własnoręcznie ulepione pierogi i równie smaczny żurek. Dla wielu młodych ludzi było to pierwsze spotkanie z kuchnią – nie tylko polską…

Ponieważ projekt podkreśla znaczenie zdrowych form wypoczynku, Samorząd Uczniowski zorganizował warsztaty gier i zabaw dawnych. Wszyscy uczestnicy mogli spróbować swoich sił, między innymi kręcąc hula-hop, skacząc na skakance w tzw. „szczura”, podbijając  „zośkę”.

Na zakończenie tego pierwszego projektowego spotkania wszyscy jego uczestnicy spotkali się w klubie „Japa”, gdzie oprócz dyskoteki wspólnie odtańczyli „belgijkę”, zagrali turniej w kręgle oraz w bilard. Wspólnie spędzony czas z pewnością na długo zostanie w ich pamięci. Młodzi ludzie wrócili do swoich krajów bogatsi o szereg nowych doświadczeń, wspomnień i znajomości. Niewątpliwie, kilkudniowe spotkanie można ogólnie podsumować, że wszyscy uczestnicy projektu dobrze poczuli się  w Gimnazjum nr 4 w Przemyślu.

 

 

Opublikował: Paweł Bugera | Data publikacji: 21-02-2017 07:58
Modyfikował: Paweł Bugera | Data modyfikacji: 21-02-2017 07:59