4 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

DZIEŃ PRZYJAŹNI POLSKO-WĘGIERSKIEJ

      Zastępca Prezydenta Miasta Przemyśla Ryszard Lewandowski i Naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Współpracy Jan Jarosz wzięli udział w odbywającym się 24 marca br. w węgierskim Győr spotkaniu Miast i Gmin Partnerskich z Polski i Węgier. Święto odbywało się pod patronatem honorowym Prezydentów obu państw: Lecha Kaczyńskiego i László Sólyom.

      Głównym punktem programu uroczystości było odsłonięcie pomnika przyjaźni polsko-węgierskiej – rzeźby autorstwa Davida Tótha. Pomnik jest ilustracją wiersza Stanisława Worcella i przedstawia dwa zrośnięte koronami i korzeniami dęby:


 

„Węgry i Polska to dwa wiekuiste dęby, każdy z nich
wystrzelił pniem odrębnym i osobnym, ale ich korzenie,
szeroko rozłożone pod powierzchnią ziemi i splątały się, i
zrastały niewidocznie. Stąd byt i czerstwość jednego jest
drugiemu warunkiem życia i zdrowia”

     

Inicjatorem i pomysłodawcą budowy był Samorząd Mniejszości Polskiej oraz Polsko – Węgierskie Towarzystwo Historyczne im. J. Piłsudskiego w Győr, a monument stanął na placu im. J. Bema.
       W trakcie spotkania podjęto decyzję, że rokrocznie 24 marca odbywać się będzie, objęty patronatem honorowym Prezydentów obu państw, „Dzień Przyjaźni Polsko - Węgierskiej”. Miło nam poinformować, że pierwsze tego rodzaju święto odbędzie się za rok w naszym mieście – Przemyślu.

Witold Wołczyk
Kancelaria Prezydenta Miasta

Opublikował:  | Data publikacji: 30-03-2006 11:20
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 04-06-2009 11:35
×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Podanie moich danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji usługi. Jestem świadomy/ma iż mam możliwość ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych jest Gmina Miejska Przemyśl z siedzibą Rynek 1, 37-700 Przemyśl