15.2 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Minęło 77 lat od deportacji Polaków na Sybir

10 lutego 1940 roku miała miejsce pierwsza masowa deportacja Polaków na Sybir. Mieszkańcy Przemyśla, także ci Sybiracy, którzy przeżyli pobyt na "nieludzkiej ziemi", co roku spotykają się w lutym w miejscu skąd z naszego miasta wyruszały transporty w głąb Związku Sowieckiego. Dla uczczenia pamięci tych, którzy na zawsze pozostali na Syberii i w Kazachstanie, 11 lutego br.  zapalono znicze przy nieczynnej rampie kolejowej Przemyśl - Bakończyce. Władze miasta reprezentowali Prezydent Miasta Robert Choma wraz ze swoim zastępcą Januszem Hamryszczakiem oraz Przewodnicząca Rady Miejskiej Lucyna Podhalicz.

W tym roku obchody rocznicy deportacji a także powrotu zesłańców do Polski pod hasłem "Zapal znicz wywiezionym" miały charakter dwudniowy. W niedzielę 12 lutego br. uczestnicy uroczystości modlili się na Mszy świętej w intencji wszystkich Sybiraków w kościele p.w. S. Trójcy i tradycyjnie złożyli również kwiaty i zapalili znicze w arkadii kościoła, gdzie znajduje się tablica poświęcona tym tragicznym wydarzeniom. Następnie wszyscy udali się pod odsłonięty w ubiegłym roku pomnik Zesłańców Sybiru i Ofiar Katynia, gdzie po krótkich wystąpieniach również oddano cześć Sybirakom i ofiarom stalinowskiego reżimu, składając wiązanki kwiatów i zapalając znicze.

 

 

Organizatorami obchodów 77. rocznicy deportacji Polaków na Sybir oraz 71. rocznicy powrotu zesłańców do Polski  byli: Związek Sybiraków w Przemyślu, Związek Sybiraków III RP w Przemyślu, Urząd Miejski w Przemyślu, Związek Strzelecki "Strzelec", Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej X D.O.K.

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Podanie moich danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji usługi. Jestem świadomy/ma iż mam możliwość ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych jest Gmina Miejska Przemyśl z siedzibą Rynek 1, 37-700 Przemyśl