10 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Kresowe spotkanie opłatkowe

W dniu 28 stycznia br. w Przemyślu odbyło się spotkanie opłatkowe zorganizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Mościsk i Kresów Wschodnich w Przemyślu. Wszystkich zaproszonych Gości powitał prezes Stowarzyszenia Tadeusz Król. Podkreślił, że tradycja spotkań opłatkowo-noworocznych jest długa,  jest to bowiem 26. spotkanie w historii działalności Stowarzyszenia i zawsze uczestniczą w nim członkowie zaprzyjaźnionego Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej w Mościskach na Ukrainie.

Następnie wszyscy zebrani  odmówili modlitwę pod przewodnictwem ks. prałata Stanisława Czenczka. Kresowy kapelan stwierdził, że jesteśmy jako naród potomkami tych, którzy otrzymali wielkie wartości wiary i miłości do Ojczyzny oraz drugiego człowieka. Nawiązał do zbliżającej się 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Zachęcił do zaangażowania się w budowanie wspólnoty jaką jest Polska, chociaż niektórzy żyją poza jej granicami. Złożył  serdeczne życzenia noworoczne. Wszyscy podzielili się opłatkiem. Kolejne życzenia od Posła na Sejm Andrzeja Matusiewicza wyrażone w liście okolicznościowym odczytała asystent Ewa Rokitowska–Cisek.

Z wielkim zainteresowaniem wszyscy wysłuchali również wystąpienia Konsula RP we Lwowie Mariana Orlikowskiego. Złożył podziękowania wszystkim członkom Stowarzyszenia Przyjaciół Mościsk i Kresów Wschodnich w Przemyślu, szczególnie za działalność na rzecz ratowania polskich nagrobków na cmentarzu rzymskokatolickim w Mościskach. Zaznaczył, że wieloletnia działalność Stowarzyszenia i podejmowane działania na rzecz restauracji zabytkowych nagrobków pomogła mu podjąć decyzję o lokalizacji kwatery żołnierzy polskich poległych w walce o Lwów we wrześniu 1939  na  cmentarzu w Mościskach.

Wśród zaproszonych gości była również 7-osobowa delegacja z Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej z Mościsk z prezesem Henrykiem Ilczyszynem. Wszyscy obecni złożyli serdeczne podziękowania przyjaciołom z Mościsk za wyróżniającą dotychczasową współpracę i życzenia sukcesów w życiu rodzinnym i działalności społecznej na Kresach. Wieczór upłynął w atmosferze śpiewanych kolęd i przyjacielskich rozmów.

 

Marcela Tukałło
Wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Mościsk i Kresów Wschodnich

 

 

 

 

Opublikował: Robert Gawlik | Data publikacji: 03-02-2017 11:20
Modyfikował: Robert Gawlik | Data modyfikacji: 03-02-2017 12:59