13 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Wyjaśnienia w sprawie pomysłu transportu odpadów ze Lwowa

W ciągu ostatnich dni pojawiły się głównie medialne doniesienia o prośbie Mera Lwowa Andrija Sadowego w sprawie pomocy w rozwiązaniu problemu odpadów w tym mieście i ewentualnego transportu na składowiska w polskich, partnerskich miastach. Przedstawiamy poniżej wyjaśnienia odnoszące się do prawnych i organizacyjnych uwarunkowań realizacji takiego pomysłu. Podobne wyjaśnienia zawiera także odpowiedź udzielona Merowi Lwowa.

Przewożenie odpadów ze Lwowa do Przemyśla to zadanie trudne, jeżeli nie niemożliwe, głównie ze względu na obowiązujące przepisy. Przede wszystkim transport odpadów zmieszanych przez granicę jest niemożliwy – mówi o tym rozporządzenie Ministra Środowiska  2008 r w sprawie rodzajów odpadów, których przywóz w celu unieszkodliwienia jest zabroniony. W przypadku odpadów wysegregowanych, wydanie zgody na ich przywóz nie zależy od władz miasta, pozwolenie może wydać tylko Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, a w cały proces ze zrozumiałych względów musiałby być zaangażowane także inne służby: Celna, Straż Graniczna i Inspektorat Transportu Drogowego, które zajmowałyby się sprawą w ramach swoich kompetencji. Do tego dochodzą kwestie finansowe, jak choćby przewidziane przez prawo gwarancje finansowe od każdej przewożonej przez granicę tony odpadów, czy też koszty przetwarzania odpadów w Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów. Do tego przemyskie składowisko odpadów, jest dzierżawione prywatnej firmie w ramach prowadzonego przez nią RIPOK-u, a więc szczegółowe rozmowy o przewożeniu odpadów ze Lwowa, z uwzględnieniem wskazanych powyżej zastrzeżeń, powinny być prowadzone właśnie z nią.

Rozumiemy trudną sytuację mieszkańców Lwowa i związaną z tym prośbę Mera miasta, jak widać jednak raczej nie będzie możliwe proste rozwiązanie tego problemu, a z całą pewnością nie zależy to od zgody Prezydenta Miasta. Oczywiście w miarę swoich możliwości będziemy starali się wesprzeć samorząd Lwowa wiedzą i doświadczeniem na temat zagospodarowania odpadów.

Witold Wołczyk

Rzecznik Prasowy

Urząd Miejski w Przemyślu

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 20-01-2017 12:43
Modyfikował: Witold Wołczyk | Data modyfikacji: 20-01-2017 13:00