Orszak Trzech Króli w asyście Aniołów

Chrześcijańskie Święto Trzech Króli obchodzone 6 stycznia każdego roku to potoczna nazwa Objawienia Pańskiego, które związane jest z postaciami trzech mędrców wędrujących do Betlejem by oddać pokłon Chrystusowi. Jest to jedno z pierwszych świąt ustanowionych przez Kościół. Dawniej to ten dzień był świętem Bożego Narodzenia i w niektórych kościołach jest tak do dziś. Tradycyjnie od średniowiecza w zachodnim chrześcijaństwie mędrcy nazywani są imionami Kacper, Melchior i Baltazar. Zwyczaje tego święta krystalizować się zaczęły na przełomie XV i XVI wieku. Święto Trzech Króli w okresie powojennym było dniem wolnym od pracy, co zmieniono ustawą w roku 1960. Dopiero w 2010 roku, po 50 latach dzień wolny przywrócono.

Stosunkowo nowym w Polsce zwyczajem obchodzenia święta 6 stycznia jest Orszak Trzech Króli. Jest to tak naprawdę przedstawienie Jasełek w przestrzeni publicznej tworzone przez lokalną społeczność: rodziny, szkoły, włodarzy. Po raz pierwszy w Polsce zorganizowane zostały w 2005 roku w skromnych, kameralnych warunkach szkolnych. Obecnie – aż trudno w to uwierzyć, że po tak krótkim czasie - impreza zakrojona jest na ogromną skalę, a w kolorowych orszakach biorą udział całe społeczności.

 

W 2017 roku w naszym kraju Orszak Trzech Króli odbył się w 560 miejscowościach. Jedną z nich był Przemyśl, i tu, podobnie jak w innych miastach, uczestnicy Orszaku maszerowali ulicami za głównymi bohaterami wydarzenia: królami Kacprem, Melchiorem i Baltazarem. Po dotarciu do Rynku Starego Miasta, na scenie plenerowej oddano pokłon leżącemu w żłobie Chrystusowi i śpiewano kolędy. Miłym akcentem tego wydarzenia było przekazanie przemyskiemu szpitalowi ufundowanej przez Wojewodę Podkarpackiego karetki pogotowia. Poświęcenia niosącego ratunek pojazdu dokonał Arcybiskup Senior Józef Michalik. W przemyskim Orszaku Trzech Króli – podobnie jak w innych miastach - udział wzięli przedstawiciele służb mundurowych oraz włodarze naszego miasta. Wspólnie ze zgromadzonymi mieszkańcami kolędowali: Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma, Zastępca Prezydenta Miasta Przemyśla Grzegorz Hayder, Zastępca Prezydenta Miasta Przemyśla Janusz Hamryszczak, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Przemyślu Lucyna Podhalicz oraz Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu Janusz Zapotocki.

Tomasz Beliński
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK

fot. Tomasz Beliński

film: TV Podkarpacka

Opublikował(a): Witold Wołczyk Data publikacji: 10-01-2017 13:52 Modyfikował(a): Witold Wołczyk Data modyfikacji: 10-01-2017 13:57

Na skróty