19 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

SP 4 na Ogólnopolskiej Konferencji „Wolontariat – przestrzeń czynienia dobra”

W dniu 6 grudnia 2016r. w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Rzeszowie Jasionce odbyła się Ogólnopolska Konferencja Wolontariat - przestrzeń czynienia dobra. Jej gospodarzami byli Podkarpacki Kurator Oświaty – Małgorzata Rauch i Marszałek Województwa Podkarpackiego – Władysław Ortyl. Wśród zaproszonych gości znaleźli się parlamentarzyści, samorządowcy, władze województwa podkarpackiego oraz kuratorzy oświaty z 9 województw. Gościem honorowym była wiceminister edukacji Teresa Wargocka.

Uczestnicy konferencji wysłuchali wykładów na temat roli wolontariatu we współczesnym świecie oraz zostali zaproszeni do udziału w panelach tematycznych.

Wydarzenie to zgromadziło blisko 1000 uczestników, w tym: uczniów ze 110 szkół województwa, nauczycieli, reprezentantów licznych stowarzyszeń, fundacji i wielu organizacji propagujących ideę wolontariatu w różnych formach współpracy ze szkołami. Do Centrum przybyli wolontariusze oraz osoby związane z wolontariatem z całej Polski. Każda zaproszona instytucja zorganizowała stoisko, zaaranżowane wg własnego pomysłu. Tego dnia wszyscy obdarowywali się przede wszystkim ciepłem, uśmiechem oraz własnymi doświadczeniami w dzieleniu się dobrem.

Wśród licznych delegacji znalazła się grupa uczniów z naszej szkoły wraz z p. dyrektor Dorotą Kotułą i p. Małgorzatą Brzostowską. Była to jedyna reprezentacja szkół z Przemyśla. Dzieci chętnie opowiadały gościom odwiedzającym nasze stoisko, o działalności szkolnego koła wolontariatu, którego symbolem jest biedronka. Doskonale prezentowały się w specjalnie przygotowanych strojach „biedronek”, budziły zainteresowanie i sympatię uczestników konferencji. Na kolorowych stoiskach dominowały świąteczne kartki, ozdoby, dekoracje i słodycze. U nas królowały biedronki – broszki, ręcznie uszyte przez uczniów, rodziców i nauczycieli według projektu opiekunki szkolnego koła wolontariatu – p. Katarzyny Aftanas. Dzieci przypinały je wszystkim gościom odwiedzającym stoisko oraz wręczały ulotki zawierające najważniejsze informacje o dotychczasowej działalności wolontariackiej w naszej szkole. Po krótkim czasie biedroneczki były widoczne wszędzie! Jedną z nich podarowaliśmy Pani Minister. Znalazł się też czas na zwiedzanie stoisk, rozmowy, wymianę myśli i upominków…

Podsumowaniem konferencji była debata oksfordzka „Wolontariat nie jest bezinteresowny”, w której uczestniczyli uczniowie Liceum Ogólnokształcącego nr I oraz Liceum Ogólnokształcącego nr II w Rzeszowie. Na zakończenie wszyscy uczestnicy ubrani w pamiątkowe koszulki stanęli do wspólnego zdjęcia. Wolontariusze „naładowani” pozytywną energią wracali do swoich wsi, miast i miasteczek z nowymi pomysłami na dzielenie się dobrem…

 

 

Małgorzata Brzostowska

Opublikował: Paweł Bugera | Data publikacji: 13-12-2016 14:28
Modyfikował: Paweł Bugera | Data modyfikacji: 13-12-2016 14:32