Wnioski Rady Rozwoju Ziemi Przemyskiej po trzech spotkaniach roboczych
Za nami inauguracja i trzy robocze spotkania (9, 16 i 23 listopada) zespołów Rady Rozwoju. Podczas pierwszego, inauguracyjnego spotkania w dniu 26 października 2016 roku dyskutanci wskazali na następujące zagadnienia, którymi należałoby się zająć:
w zakresie promocji
- Konieczność zaangażowania w lobbing na rzecz subregionu przemyskiego osób wywodzących się z tych okolic, ludzi biznesu, artystów oraz osoby zajmujące ważne stanowiska.
- Eksponowanie i pielęgnowanie wielokulturowości ziemi przemyskiej.
- Budowa wizerunku ziemi przemyskiej poprzez koordynację organizacji koncertów, prelekcji oraz festiwali; w założeniu interesujący ludzie i atrakcyjna tematyka ma przyciągać mieszkańców oraz turystów.
- Zbudowanie jednego portalu informacyjno-promocyjnego o Przemyślu i Ziemi Przemyskiej.
W zakresie turystyki
- Podjęcie działań mających na celu oznakowanie obiektów umieszczonych na liście UNESCO tablicami informacyjnymi przy autostradzie A 4 oraz przy pozostałych drogach.
- Wsparcie starań zmierzających do wpisania na listę UNESCO fortyfikacji Twierdzy Przemyśl.
- Uwzględnienie Krasiczyna oraz przemyskiego zespołu miejskiego na liście pomników historii.
- Lobbing na rzecz pozyskiwania inwestorów z branży hotelarskiej, co może się przyczynić do poprawy wizerunku ziemi przemyskiej jako atrakcyjnej turystycznie.
W zakresie infrastruktury i wsparcia finansowego
- Wsparcie starań Izby Celnej w Przemyślu o pozyskanie środków na budowę czynnego całą dobę Oddziału Celnego; Izba Celna dysponuje odpowiednim terenem (9 ha), posiadającym dostęp do infrastruktury obejmującej m.in. kolejową linię szerokotorową.
- Konieczność stworzenia zespołów wspomagających pozyskiwanie środków zewnętrznych służących realizacji inwestycji oraz innych przedsięwzięć w subregionie przemyskim.
- Konieczność uwzględnienia w prowadzonych działaniach, zwłaszcza dotyczących zabytków, konieczności rozwoju miasta i okolic; może on zostać zahamowany, o ile inwestorzy będą ograniczeni w swych działaniach z uwagi na status obiektu lub rejonu miasta.
- Podjęcie działań mających na celu skomunikowanie Przemyśla i Lwowa bezpośrednim połączeniem o walorach turystycznych („szybki” szynobus, optymalnie szerokotorowy lub inne).
W zakresie edukacji
- Podjęcie działań służących ulokowaniu w Przemyślu siedziby Krajowej Szkoły Skarbowości; niezbędne wydaje się wsparcie organizacyjne Izby Celnej w Przemyślu oraz merytoryczna współpraca ze strony państwowych uczelni wyższych, zwłaszcza przemyskich.
- Próba implementacji w Przemyślu i okolicy programu wzorowanego na projekcie „Za darmo studiujesz, za darmo mieszkasz”, wdrożonego przez PWSZ w Nysie oraz miejscowy samorząd lokalny (http://www.nysa.eu/strona-27-za_darmo_studiujesz_za_darmo_mieszkasz.html).
W zakresie działań społecznych
- Konieczność podjęcia działań mających na celu zmniejszenie migracji ludności ziemi przemyskiej do innych regionów w województwie podkarpackim, w kraju oraz za granicą.
- Podjęcie działań, aby poprawić stan dzietności rodzin.
Podczas spotkań roboczych 9, 16 i 23 listopada tego roku wyżej wymienione zagadnienia zostały omówione bardziej szczegółowo, a w wielu przypadkach zgłoszono propozycje rozwiązań.
Obecnie trwa praca na zapleczu, czyli weryfikacja od strony prawnej i praktycznej zaproponowanych rozwiązań. Weryfikację tę prowadzi prof. Radosław Grabowski, koordynator Rady Rozwoju Ziemi Przemyskiej. Efektem ma być konkretne wskazanie, co, kiedy i jak zrobić, aby wprowadzić wypracowane wnioski w życie.
Gdy tylko wskazania te będą gotowe, poinformujemy na www.przemysl.pl o dalszych podjętych krokach.
Kontakt: