15 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Z cyklu „Ludzie z pasją” - wystawa Adama Wareckiego „Najpiękniejsze motyle dzienne Europy”

2 grudnia 2016 r. - z cyklu „Ludzie z pasją” - wystawa Adama Wareckiego „Najpiękniejsze motyle dzienne Europy”

W piątkowy wieczór 2 grudnia w siedzibie Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK na Zamku Kazimierzowskim odbyła się prezentacja najnowszych dokonań Adama wareckiego w zakresie obserwacji i klasyfikacji motyli dziennych Europy.

Część pierwsza odbyła się na sali widowiskowej. Tam, ze sceny Adam Warecki w sposób bardzo obrazowy (przy pomocy telebimu) opowiadał o meandrach pracy, a właściwie realizacji swojej pasji. Na sali zasiedli koledzy autora po fachu, miłośnicy motyli, biolodzy, przyjaciele i znajomi Adama Wareckiego oraz przedstawiciele władz miasta. Odbyła się też część artystyczna. Swoje umiejętności gry na akordeonie zaprezentował uczeń Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Przemyślu.

Część druga odbyła się w zamkowej Galerii. Na wszystkich gości czekały tam do obejrzenia najnowsze fotografie motyli dziennych Adama Wareckiego. Był też oczywiście jak to na promocjach bywa okazjonalny poczęstunek. Tutaj, podobnie jak na scenie umiejętności gry na akordeonie zaprezentował uczeń Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Przemyślu.

 

 

 Adam Warecki (ur. 1965 r.) – lekarz medycyny, specjalista w zakresie neurologii. Motylami interesuje się od dzieciństwa. Jego pasją stało się obserwowanie i badanie motyli dziennych w ich naturalnym środowisku. Jest współautorem i autorem kilku doniesień naukowych i popularnonaukowych na temat bionomii motyli dziennych Polski. Bierze czynny udział w ochronie zagrożonych gatunków motyli. Jest członkiem Wojewódzkiego Zespołu Eksperckiego Podkarpacia i współautorem pracy o motylach chronionych w ramach Obszarów natura 2000 na Podkarpaciu. Za pomocą fotografii przyrodniczej dokumentuje zmiany zachodzące w siedliskach rzadkich i chronionych motyli. W 2010 roku  wydał pierwszy w Polsce profesjonalny album z kolorowymi, 1200 fotografiami „Motyle dzienne Polski - atlas bionomii”. Jednak to nie koniec. Obecnie Adam Warecki ma w planach, a właściwie już „się zabrał” za realizację atlasu motyli dziennych Europy.

Tomasz Beliński
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK

fot. Tomasz Beliński

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 09-12-2016 16:09
Modyfikował: Witold Wołczyk | Data modyfikacji: 09-12-2016 16:17