9 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA ŚLĄSK w PRZEMYŚLU

    Przemyski Ośrodek Sportu i Rekreacji informuje, że w dniu 9 listopada br. o godz. 18.00 w przemyskiej hali sportowej przy ul. Mickiewicza 30 wystąpi Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" z programem "...a to Polska właśnie" Bilety w cenie 15,00 zł do nabycia w recepcji hotelu "HALA" przy ul. Adama Mickiewicza w Przemyślu. Serdecznie zapraszamy.

Kilka słów z Historii zespołu:

ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA "ŚLĄSK" powstał w 1953 roku. Założycielem "ŚLĄSKA" i jego dyrektorem artystycznym był profesor Stanisław Hadyna - syn śląskiego nauczyciela muzyki i znanego zbieracza pieśni ludowych.

Pozostając od dzieciństwa pod urokiem świata legendy i fantazji zamkniętego w pieśniach i tańcach ziemi śląskiej postanowił założyć zespół, który oddałby całe bogactwo i oryginalność śląskiego folkloru. Potrzebował do tego celu uzdolnionej i wrażliwej młodzieży nie zmanierowanej przez dyskotekę, estradę i scenę. Wykonawcy zostali wybrani spośród 12 000 kandydatów.

Na siedzibę ZESPOŁU przeznaczono zamek w Koszęcinie.

Pierwszy występ "ŚLĄSKA" w Warszawie jesienią 1954 roku stał się rewelacją dla całego kraju, a potem dla całego świata. Ambicją ZESPOŁU jest prezentowanie wielowiekowego folkloru śląskiego, który mimo występowania na olbrzymim zróżnicowanym terenie - zachowuje swoiste, jemu tylko właściwe oblicze. Składają się na to charakterystyczne rytmy, zwroty, melodyczne tematy i teksty poszczególnych pieśni. Ponadto jedną z najcenniejszych wartości śląskiego folkloru jest zdolność przetwarzania wszystkiego na własny oryginalny sposób. Z czasem ZESPÓŁ włączył do swojego repertuaru inne polskie pieśni i tańce oraz pracowania oper, oratoriów i muzyki sakralnej.

Wysoki poziom artystyczny ZESPOŁU przyniósł mu uznanie na całym świecie, liczne nagrody i dyplomy honorowe, z których wymienić można Śląską Nagrodę Muzyczną i Artystyczną, honorowy dyplom uznania Prezydenta USA, oraz dyplom uznania Ministra Kultury ZSRR itp. Tańce ZESPOŁU pełne dynamiki i piękna ułożyła do muzyki Stanisława Hadyny Elwira Kamińska, pierwszy choreograf ZESPOŁU i jego baletmistrzyni, jej artystyczne prace i osiągnięcia kontynuuje jej asystent i czołowy tancerz zespołu Władysław Stefanik.

Współpracownikami prof. Hadyny, nieżyjącego już dyrektora artystycznego i kompozytora programu byli także: Alina Ilnicka, jako kierownik chóru oraz Józef Klimanek, jako kapelmistrz orkiestry.

Kraje, w których koncertował "ŚLĄSK" to m.in.: Algieria, Australia, Belgia, Bułgaria, Chiny, Dania, Egipt, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Hong-Kong, Izrael, Jugosławia, Kanada, Korea, Mongolia, Meksyk, Norwegia, Rumunia, Tunezja, USA, Węgry, Wielka Brytania, Włochy i ZSRR.

Informacje na temat Zespołu na podstawie serwisu: Culture.pl

Rafał Porada
Kancelaria Prezydenta Miasta

Opublikował:  | Data publikacji: 02-11-2005 12:07
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 04-06-2009 11:32