12 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Wizyta Minister Anny Marii Anders w Przemyślu

Minister Anna Maria Anders Pełnomocnik Rządu RP ds. dialogu międzynarodowego przebywała w sobotę, 3 grudnia w Przemyślu. Jej wizyta była związana zarówno z odwiedzeniem miejsc, gdzie w naszym mieście przebywał ojciec - gen. Władysław Anders, jak i staraniami samorządu miasta o większe upamiętnienie udziału kpt. Kazimierza Gurbiela i innych żołnierzy przemyskiego garnizonu w bitwie o Monte Cassino.

W spotkaniu z Panią Minister Anną Marią Anders wzięli udział Poseł na Sejm RP Andrzej Matusiewicz oraz przedstawiciele przedstawiciele przemyskiego samorządu - Przewodnicząca Rady Miejskiej Lucyna Podhalicz oraz Zastępca Prezydenta Janusz Hamryszczak, towarzyszyli im również Grażyna Zagrobelna, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie i nadleśniczy Przemysław Włodek i Stanisław Zagrobelny.

Wizyta rozpoczęła się złożeniem wieńca oraz modlitwą przy grobie kpt. Kazimierza Gurbiela, w asyście harcerzy z XXII Drużyny im. Generała Władysława Andersa Hufca ZHP Ziemi Przemyskiej. Delegacja złożyła również wiązankę kwiatów przed tablicą upamiętniającą pobyt w jesieni 1939 roku gen. Władysława Andersa w willi Elżbieta przy ul. Puszkina 18 w Przemyślu. Tu także zasadzony został, przy pamiątkowej tablicy, przez Minister Annę Anders dąb, przywieziony przez leśników ze szkółki Nadleśnictwa Oleszyce. Córka generała zwiedziła także kącik ze zbiorami pamiątek po nim zgromadzonych w wilii Elżbieta.

Pobyt w Przemyślu zakończyło złożenie wiązanki przez Panią Minister przed tablicą poświęconą żołnierzom II Korpusu Polskiego Armii Władysława Andersa w kościele OO. Karmelitów. Honorową wartę przy tablicy pełnili żołnierze 5 batalionu strzelców podhalańskich oraz grupa rekonstruktorów w mundurach II Korpusu. Tu także przedstawiciele samorządu złożyli na ręce Minister Anny Anders list z prośbą o pomoc na forum międzynarodowym o upamiętnienie udziału kpt. Kazimierza Gurbiela i innych żołnierzy przemyskiego garnizonu w bitwie o Monte Cassino - podpisany przez Przewodniczącą Rady Miejskiej Lucynę Podhalicz oraz Prezydenta Miasta Roberta Chomę.

 

 

 

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 06-12-2016 15:12
Modyfikował: Witold Wołczyk | Data modyfikacji: 09-12-2016 15:47