TRADYCYJNA MUZYKA JAPOŃSKA W PRZEMYŚLU

Dzięki Centrum Kultury Japońskiemu YAMATO w Przemyślu 24 października br. mieszkańcy naszego miasta mogli wysłuchać koncertu tradycyjnej muzyki japońskiej, którą zaprezentowali muzycy z zespołu Nihon Gassoudan. Impreza odbyła się na Zamku Kazimierzowskim. W tym samym dniu członków zespołu przyjął w Urzędzie Miejskim Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma.

JAPOŃCZYCY Z WIZYTĄ W URZĘDZIE MIEJSKIM30 – osobowy zespół zaprezentował tradycyjne utwory japońskie, m.in. pochodzenia ludowego i dworskiego. Niespotykane brzmienia to także zasługa równie tradycyjnych co muzyka instrumentów, z których największe wrażenie na słuchających robił kamienny flet powstały ponoć w okresie Jomon - najstarszym okresie w chronologii Japonii, który odpowiada neolitowi. Występujący w Przemyślu Yokozawa Kazuya jest jedynym na świecie muzykiem, który gra na tym bardzo wymagającym instrumencie na koncertach. Także pozostali członkowie 30-osobowego zespołu to muzycy najwyższej klasy, o światowej renomie, którzy nawet w Japonii rzadko występują wspólnie na koncertach. Przemyski koncert już choćby z tego powodu był wydarzeniem bez precedensu.
     Występ był także okazją do krótkiego zapoznania publiczności ze strojami, w których występowali członkowie „Nihon Gassoudan”, historią utworów, usłyszała ona także kilka słów na temat samych muzyków. W drugiej części koncertu na scenie zaprezentował się cały zespół pod dyrygenturą Osutki Somei, który sam jest jednocześnie wirtuozem koto - 13-strunowego instrumentu drewnianego powstałego pomiędzy V i III wiekiem przed naszą erą.
    Miłą niespodzianką dla Przemyślan na koniec występu było nieco inne, lecz niewątpliwie znajome, wykonanie „Szła ”dzieweczka…”. Kolejny koncert w Polsce zapanowano w Jarosławiu, przewidziano także nagranie dla Polskiego Radia.
    Wydarzenie na Zamku Kazimierzowskim poprzedziło spotkanie w tym samym dniu
w Urzędzie Miejskim, gdzie cały zespół, któremu towarzyszyła Iga Dmochowska – Dyrektor Centrum Kultury Japońskiej, spotkał się z Prezydentem Miasta Przemyśla Robertem Chomą.

 


WITOLD WOŁCZYK
KANCELARIA PREZYDENTA MIASTA

Opublikował(a):  Data publikacji: 26-10-2005 08:10 Modyfikował(a):  Data modyfikacji: 04-06-2009 11:32

Na skróty