-1 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

ORKIESTRA KAMERALNA POLSKIEGO RADIA

Przemyskie Centrum Kultury i Nauki zaprasza na Koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "AMADEUS"  POD DYREKCJĄ AGNIESZKI DUCZMAL

Solista Jarosław Żołnierczyk

W PROGRAMIE : 

Wolfgang Amadeusz Mozart- Serenada Eine Kleine Nachtmusik
Astor Piazzola- Pory roku
Wojciech Kilar- Orawa
8. X. 2005r (SOBOTA) GODZ.19.00 SALA  WIDOWISKOWA ZAMKU KAZIMIERZOWSKIEGO W PRZEMYŚLU Bilety w cenie 10 zł do nabycia:


♪ Zamek Kazimierzowski (Biuro)
♪PCKiN(księgowość ul .Rynek 1)
♪Sklep muzyczny „ Musicland”


Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus


„Pomyłki być nie może: Orkiestra Kameralna Polskiego Radia jest jednym z najwspanialszych zespołów naszych czasów”.
The Gazette Montreal (Kanada)

 

 

 

„Zespół należy do najlepszych światowych orkiestr tego typu, posiada wyjątkowe brzmienie, wspaniałe legato i niezrównanego dyrygenta w osobie p. Duczmal, która potrafi połączyć energię w prowadzeniu muzyków ze stylową elegancją i łatwością niespotykaną u jej brytyjskich kolegów. Panią Duczmal cechuje przede wszystkim dociekliwość nie pozwalająca jej na powierzchowne rozumienie muzyki. Kształtuje i różnicuje frazy z uderzającą oryginalnością [...]."
The Independent, Londyn (Wielka Brytania)

Orkiestra Kameralna Amadeus Polskiego Radia została założona w 1968 roku przez dyrygentkę Agnieszkę Duczmal i początkowo działała pod patronatem „Jeunesses Musicales” oraz Poznańskiego Towarzystwa Muzycznego. W roku 1976 Orkiestra pod dyrekcją Agnieszki Duczmal otrzymała Srebrny Medal Herberta von Karajana na Międzynarodowych Spotkaniach Orkiestr w Berlinie Zachodnim. Przełomem w działalności Orkiestry stało się przekształcenie jej w 1977 roku w etatowy zespół Polskiego Radia i Telewizji, a następnie w Orkiestrę Kameralną Amadeus Polskiego Radia.
Orkiestra koncertowała pod dyrekcją Agnieszki Duczmal w Europie, obu Amerykach, oraz krajach azjatyckich występując z tak znakomitymi solistami, jak np. Maurice Andre, Gary Karr, Henryk Szeryng, Malcolm Messiter, Martha Argerich, Mischa Maisky, Gheorghe Zamfir, Hakan Hardenberger, Alexandre Rabinovitch, Michela Petri, Guy Touvron, Jeremi Menuhin, Kevin Kenner, Steven Isserlis, Vadim Repin, Krzysztof Jakowicz, Konstanty Andrzej Kulka, Krzysztof Szmyt, Jadwiga Rappe, Piotr Anderszewski, Bernard Ringeissen, Piotr Paleczny, Katia & Marielle Labeque.
Wśród najsłynniejszych sal koncertowych, w których występowała Orkiestra Kameralna Amadeus Polskiego Radia, należy wymienić m.in. Gewandhaus w Lipsku, Musikverein w Wiedniu, Queen Elizabeth Hall w Londynie, Salę Czajkowskiego w Moskwie, Concertgebouw w Amsterdamie, Konserthuset w Sztokholmie, Beethovenhalle w Bonn, Filharmonię Monachijską, Filharmonię Leningradzką, La Scalę i Konserwatorium w Mediolanie, Palais des Congres w Strasbourgu, Pollack Hall w Montrealu, Teatro Real w Madrycie, Orchard Hall w Tokio, Teatr Królewski w Brukseli, Tivoli w Kopenhadze, Filharmonię Narodową w Warszawie, Filharmonię w Kolonii oraz Konserwatorium Santa Cecilia w Rzymie.
Każdego roku Orkiestra bierze również udział w licznych polskich i zagranicznych festiwalach muzycznych. Równolegle do działalności koncertowej Zespół dokonuje regularnych nagrań dla Polskiego Radia muzyki obejmującej repertuar od baroku do współczesności (ma już na swoim koncie ponad 8000 minut nagrań muzyki), współpracuje z radiofoniami zagranicznymi m.in. z niemieckimi NDR, WDR i SFD, BBC w Londynie, CBC w Montrealu. Dla Telewizji Polskiej Orkiestra z Agnieszką Duczmal zarejestrowała 110 programów i transmisji koncertów, a dla francuskiej TV1 zarejestrowała ponad 5 godzin muzyki. Dotychczas wydano z nagraniami „Amadeusa” 8 płyt długogrających i 35 CD w Polsce, Wielkiej Brytanii, we Włoszech, Niemczech, Kanadzie i Brazylii.

„Jak burza spadły na oczekującą w Conservatorio publiczność smyczki polskie z Orkiestry Kameralnej Amadeus i zmusiły ją do magnetycznego słuchania, dzięki energii różnorodnych i błyskawicznie zmieniających się obrazów. Ich żywotnym natchnieniem jest Agnieszka Duczmal, która za pomocą oszczędnych, szybkich i wyrazistych gestów egzorcyzmuje ich swą jasnością i sugestywnością. Entuzjazm.”
Corierre della Sera, Mediolan (Włochy)

Jarosław Żołnierczyk – skrzypce

Urodził się w 1966 roku w Świebodzinie.
Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku siedmiu lat.
W 1989 roku ukończył studia w Akademii Muzycznej im.I.J.Paderewskiego w Poznaniu.
Jest laureatem krajowych i zagranicznych festiwali, a także konkursów skrzypcowych m.in.: w Odense (Dania) i w Kolonii (Niemcy).
W 1991 roku zdobył wyróżnienie w X Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im.H.Wieniawskiego w Poznaniu.
Od 1987 roku jest koncertmistrzem Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus, z którą wielokrotnie występuje także jako solista podczas nagrań oraz koncertów w kraju i zagranicą.
Jest również adiunktem w poznańskiej Akademii Muzycznej.
W 1991 roku popularny poznański dziennik „Głos Wielkopolski” uhonorował go „Medalem Młodej Sztuki” przyznawanym młodym twórcom za szczególne osiągnięcia artystyczne.
W październiku 1995 roku podczas tournee Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus po Japonii był wraz z drugim koncertmistrzem Zespołu Bogdanem Kapałą wykonawcą partii solowej w koncercie na dwoje skrzypiec d-moll BWV 1043 J.S.Bacha.
Pod koniec 1994 roku ukazała się płyta CD Orkiestry Amadeus, na której znalazły się m.in.: „Cztery pory roku” A.Vivaldiego. Wykonawcą partii solowej w nagraniu tego utworu jest również Jarosław Żołnierczyk

Rafał Porada
Kancelaria Prezydenta Miasta

Opublikował:  | Data publikacji: 03-10-2005 19:47
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 04-06-2009 11:32