14 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Przemyślanin wyremontował kolejny nagrobek

24 listopada br. na Cmentarzu Zasańskim odbyła się uroczystość odsłonięcia po renowacji zbiorowej mogiły mieszkańców Przemyśla, Żurawicy, Tarnawiec i innych miejscowości, zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej. To kolejna inicjatywa Janusza Galiczyńskiego - Przemyślanina, który odnawia miejsca związane z tragiczną wojenną historią naszego miasta. W uroczystości w imieniu Prezydenta Miasta wziął udział jego zastępca Janusz Hamryszczak, a asystę honorową przy mogile wystawili żołnierze 5 batalionu strzelców podhalańskich.

Zbiorowa mogiła kryje szczątki 32 ofiar hitlerowskiego terroru. Jest to m.in. dziesięciu zakładników, których 27 listopada 1943 roku Niemcy rozstrzelali na terenie Fabryki Wozów na Błoniu w Przemyślu (dzisiejsza ul. Lwowska), za spalenie zakładu produkującego sprzęt na potrzeby armii.

Janusza Galiczyńskiego wsparli finansowo w renowacji mogiły przemyscy radni: Małgorzata Gazdowicz, Adam Łoziński, Łucja Podbilska, Lucyna Podhalicz, Eugeniusz Strzałkowski, Stanisław Surma, Janusz Zapotocki oraz osoby spoza rady.

 

 

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 28-11-2016 15:59