7 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Pochówek polskich żołnierzy w Mościskach

W Mościskach na Ukrainie odbył się w piątek 25 listopada br. uroczysty pochówek 27 polskich żołnierzy poległych w rejonie Lwowa w 1939. To jest kolejny pochówek na cmentarzu w Mościskach, w przyszłości planowane jest stworzenie największego polskiego cmentarza ze szczątkami bohaterów z września 1939 roku, którzy polegli w obronie Lwowa.

Poszukiwania szczątków żołnierzy prowadziła Fundacji Wolność i Demokracja, której pomagali polscy harcerze z Ukrainy, Konsulat Generalny RP we Lwowie, ukraińska fundacja "Pamiat" oraz studenci z uczelni w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie. Zlokalizowano prawie 300 żołnierzy, z czego ekshumowano ponad 140 ciał. Należy w tym miejscu także zaznaczyć ogromne zaangażowanie w sprawę, Posła na Sejm RP Michała Dworczyka, byłego Prezesa Fundacji Wolność i Demokracja.

W pogrzebie żołnierzy Wojska Polskiego, wzięli udział m.in. Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz, Wiceminister Obrony Ukrainy Olech Szewczuk, Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek oraz przedstawiciele polskich i ukraińskich władz państwowych. Ceremonia pogrzebowa rozpoczęła się mszą świętą w kościele pod wezwaniem Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Mościskach a następnie ulicami Mościsk, na cmentarz, przeszedł kondukt żałobny.

Żołnierze zostali pochowani zgodnie z ceremoniałem wojskowym, w asyście kompanii reprezentacyjnych obu armii, trumny złożono w kwaterze żołnierzy Wojska Polskiego.

Wielkie podziękowania za pomoc udzielną w organizacji uroczystości należą się Prezesowi Przemyskiej Gospodarki Komunalnej Andrzejowi Ziemniakowi, który udostępnił auto wraz z kierowcą, w celu przewiezienia trumien z kościoła na cmentarz.

 

 

 

Opublikował:  | Data publikacji: 28-11-2016 11:12
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 28-11-2016 11:13