9 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Cegiełka na ratowanie Fortu I Salis Soglio w Jaksmanicach

Z inicjatywy Stowarzyszenia 3 Historycznego Galicyjskiego Pułku Artylerii Fortecznej im. Księcia Kinsky`ego prowadzona jest akcja odnowienia Fortu I Salis Soglio w Jaksmanicach. Fort ten jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów Twierdzy Przemyśl, chętnie odwiedzanym przez mieszkańców miasta Przemyśla, okolicznych miejscowości, a także turystów z Polski i Zagranicy. Niedawno fort stał się tłem w teledysku znakomitego muzyka Raya Wilsona, a także tematem programu Bogusława Wołoszańskiego „Tajna Historia XX wieku”.

Prace na terenie fortu rozpoczęły się już kilka miesięcy temu. Członkowie stowarzyszenia wysprzątali obiekt, wykosili trawę, wycięli krzaki a także tymczasowo zabezpieczyli miejsca niebezpieczne. W trakcie prac porządkowych okazało się, że na terenie przedniego dziedzińca fortu wyłania się oryginalny bruk. Stowarzyszenie, po uzyskaniu stosownych pozwoleń przeprowadziło prace związane z odsłonięciem bruku i udrożnieniem kanałów burzowych.

Kolejnym bardzo ważnym etapem prac, na które niestety nie ma środków jest zabezpieczenie bramy wjazdowej fortu. Spoiny i cegły bramy odwarstwiają się a roślinność obrasta obiekt powodując jego degradację. Ponadto na terenie fortu zauważono postępujące odwarstwienie się muru oporowego od stropu budynku, w górnej części bojowej fortu. W niedalekiej przyszłości  odwarstwienie może doprowadzić do całkowitego zawalenia ściany.

Na terenie całego fortu należy wykonać szereg prac, które zabezpieczą obiekt przed dalszym niszczeniem oraz stworzą bezpieczniejsze warunki dla zwiedzających. Zbiórka pieniędzy ze sprzedaży cegiełek na odnowienie Fortu I Salis Soglio ma pomóc w tym przedsięwzięciu.

Cegiełki są do nabycie w następujących miejscach:

  1. Muzeum Twierdzy Przemyśl, ul. Katedralna 6
  2. Punkt Obsługi Ruchu Turystycznego „Port Przemyśl” , ul. Rynek 16
  3. Biuro Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl, ul. Kościuszki 7
  4. Punkt Informacji Turystycznej, Brama Sanocka Dolna, ul. Sanocka 19

 

 

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 14-11-2016 12:01