-1 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Przemyska piątka w Wielkiej Brytanii

Uczniowie Gimnazjum Nr 5 w Przemyślu odwiedzają odległe europejskie kraje. W ramach programu Erasmus + realizują nie tylko pasje podróżnicze, ale także pasje literackie. Każda ich  wizyta w ramach literackiego projektu Pangea połączona jest z analizą tekstu wybranego przez gospodarza wizyty.

Grupa nauczycieli i uczniów tej szkoły właśnie wróciła z Wielkiej Brytanii gdzie gościła w nadmorskiej miejscowości Bournemouth. Także i w tej miejscowości  gimnazjaliści piątki przekonali się o wszechobecności Polaków na wyspach. Kibice miejscowej drużyny wyrażali zadowolenie z obecności naszego reprezentacyjnego bramkarza Artura Boruca w pierwszym składzie Bournemouth. Podkreślali to też nasi rodacy spotykani dosłownie na każdym kroku.

W tej przyjaznej atmosferze polskości miło było analizować mroczną literaturę horroru. Tym razem uczniowie sześciu krajów tego projektu przyglądali się powieści J.L.Stevensona zatytułowanej "Dr Jekyl i Mr Hide". Przedstawiali swoje impresje na temat tego tekstu oraz jego autora. Szukali powiązań tej powieści z literaturą swoich krajów, a więc z literaturą Finlandii, Hiszpanii, Węgier, Polski, Turcji. Rozstrząsali też problem dualizmu w literaturze horroru. Wszystko to zostało zwieńczone spotkaniem podsumowującym wizytę w trakcie którego uczniowie i nauczyciele wyposażeni w maski prezentowali mroczne dowcipy. Zabawa była przednia, a jej celem była integracja w ramach wielonarodowej grupy projektu.

Teraz po przyjeździe do swoich krajów nauczyciele literatury prowadzą w swoich szkołach lekcje na temat literatury horroru według opracowanego w Wielkiej Brytanii scenariusza. Będzie on dostępny na blogu projektu Pangea, podobnie jak i wszystkie materiały z tej wizyty.

Kolejna wizyta tym razem w kwietniu przyszłego roku w Egerze na Węgrzech będzie poświęcona legendom w literaturze.

 

 

Opr. Jacek MACINA koordynator projektu

Opublikował: Paweł Bugera | Data publikacji: 09-11-2016 09:15
Modyfikował: Paweł Bugera | Data modyfikacji: 09-11-2016 09:33