15 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

DWUDZIESTE PIĄTE URODZINY „SZESNASTKI”

Jedna z największych przemyskich szkół, Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. Orląt Lwowskich obchodzi właśnie jubileusz 25-lecia. 1 września 1991 roku rozpoczęła swoją działalność Szkoła Podstawowa nr 16, potem, po reformie edukacyjnej, połączona z Gimnazjum nr 4 w zespół szkół. 

Ukoronowaniem Jubileuszu 25-lecia Szkoły był uroczysty koncert, który odbył się 20 października w Zamku Kazimierzowskim. Koncert poprzedziła Msza Święta, koncelebrowana pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Arcybiskupa Józefa Michalika, z udziałem Księdza Prałata Mariana Koźmy i zaproszonych księży. Licznie uczestniczyli w niej zaproszeni na jubileusz goście, uczniowie i absolwenci szkoły, byli i obecni nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi oraz rodzice naszych uczniów.

Koncert rozpoczął się polonezem w wykonaniu uczniów klasy 2c SP. Następnie głos zabrała pani dyrektor Alicja Dobosz, która serdecznie powitała przybyłych na naszą uroczystość gości, a wśród nich panie i panów: Janusza Hamryszczaka, wiceprezydenta Miasta Przemyśla, Ewę Sawicką i Adama Łozińskiego – radnych Rady Miejskiej, przedstawicieli Biur Poselskich Andrzeja Matusiewicza i Marka Rząsy, Jerzego Góralewicza, sekretarza powiatu przemyskiego, Elżbietę Tarnawską, naczelnika Wydziału Edukacji, Danutę Wiech, naczelnika Wydziału Spraw Społecznych, Małgorzatę Sobczyńską-Maroń, wizytatora Kuratorium Oświaty, Janusza Piwińskiego i Stanisława Lepszego - prezesów Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, dyrektorów zaprzyjaźnionych placówek oświatowych, a także Daniela Wiecha, Andrzeja Zapałowskiego i Elżbietę Rozmus – kolejnych dyrektorów szkoły oraz rodziców i sympatyków naszej szkoły.

W dalszej części Koncertu goście, nauczyciele i delegacje uczniów obejrzeli krótkie prezentacje multimedialne, przedstawiające historię szkoły, jej tradycje i  dorobek. Każda prezentacja połączona była z poezją, piosenką, tańcem. Nastrój się zmieniał. Było poważnie i wesoło, chwilami bardzo wzruszająco. Prezentacja „Przyświeca nam patriotyzm” ukazała  25 lat kształtowania patriotycznych postaw naszych wychowanków. Przenieśliśmy się także  w przeszłość. Do czasów, gdy nasi Patroni, Orlęta Lwowskie, oddawali życie za Ojczyznę.  Tę część Koncertu zakończyła wzruszająca piosenka o Lwowie.

Wyróżnia nas integracja to kolejna prezentacja, poprzez którą wszyscy uczestnicy Koncertu mogli poznać lub przypomnieć sobie działania podejmowane w naszej szkole z myślą o uczniach niepełnosprawnych. Jak się okazuje, niepełnosprawność nie musi ograniczać. Dowodem na to był porywający występ czwartoklasistki, poruszającej się na wózku, która zatańczyła ze swoim kolegą i wzruszyła widownię do łez.

Zdrowie jest drogowskazem – ta prezentacja przypominała, że jesteśmy Szkołą Promującą Zdrowie i od lat podejmujemy różne działania, których głównym celem jest propagowanie zdrowych nawyków żywieniowych wśród dzieci i młodzieży i aktywnych sposobów  spędzania wolnego czasu.

Nauka, to wielka sztuka…A nasi uczniowie w ciągu dwudziestu pięciu lat wielokrotnie udowadniali, że lubią się uczyć. Podczas Koncertu mogliśmy przypomnieć sobie, a młodsi poznać, nazwiska wychowanków, którzy przez lata zajmowali czołowe miejsca m.in.

w konkursach przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Rzeszowie (język polski, języki obce, biologia, fizyka, chemia, matematyka, informatyka, technika). Szczególnym zainteresowaniem cieszą się wśród naszych uczniów konkursy, w tym ogólnopolskie, których celem jest propagowanie wiedzy o „Małej Ojczyźnie”. W tej dziedzinie co roku mamy laureatów.

Świat nie zna granic językowych, więc uczniowie naszej szkoły aktywnie uczą się języka angielskiego i niemieckiego. Zdają egzaminy państwowe, biorą udział w programie Sokrates Comenius, Erasmus+, uczestniczą w wymianach międzynarodowych i oczywiście odnoszą sukcesy w różnych konkursach. Potrafią także śpiewać w językach nieeuropejskich i po francusku,  co  udowodnili pieśnią Zulu „Siyahamba” i  piosenką „Derniére danse”.

O sporcie…

Podczas koncertu czterej chłopcy z gimnazjum  podbili widownię swoim gimnastyczno-akrobatycznym występem. Pokazali, że człowiek jest panem swojego ciała, może rozwijać  zainteresowania i predyspozycje sportowe, a poprzez systematyczną pracę osiągać zadziwiające efekty.

Młody człowiek lubi podróże, dlatego chętnie jeździ na wycieczki szkolne i zwiedza różne zakątki Polski. Prezentacja „Turystyczne migawki” była powrotem do wielu miejsc, które odwiedzili nasi wychowankowie.

…śpiewać, tańczyć i recytować każdy może

Podczas Koncertu nasi uczniowie wielokrotnie udowadniali, że posiadają wiele talentów. Widzowie obejrzeli taniec baletowy, posłuchali poezji (także śpiewanej), zachwycali się umiejętnościami wokalnymi i barwą głosu solistek ze szkoły podstawowej. Nasz, wielokrotnie nagradzany, chór kolejny raz pokazał swoją klasę. Brawurowo wykonał kilka piosenek, ale największy entuzjazm wywołał refren przeboju Maryli Rodowicz „Ale to już było”, zaśpiewany z całą widownią.

Po Koncercie wszyscy zaproszeni goście mogli wziąć udział we „Wspomnieniach przy kawie”, porozmawiać z dawno niewidzianymi przyjaciółmi, obejrzeć gromadzone pieczołowicie przez 25 lat kroniki szkoły i wspaniałą wystawę fotografii „Wspomnienia w obiektywie”. Teraz wystawę można podziwiać w szkole. Wzrusza i przywołuje wspomnienia.

 

 

Opublikował: Paweł Bugera | Data publikacji: 27-10-2016 09:24
Modyfikował: Paweł Bugera | Data modyfikacji: 27-10-2016 10:29