13 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Afrykańskie nauczycielki poznają nasze metody pracy z dziećmi niesłyszącymi

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczym nr 2 im. dra Janusza Korczaka (dla uczniów niesłyszących i słabosłyszących) w Przemyślu gości  nauczycielki ze Szkoły Świętego Marcina de Porres w Port Shepstone w Republice Południowej Afryki. Odwiedziły nas: siostra Staff Dlamini, Nelly Gambushe,  Kubashee Perumal. Wizyta odbywa się w dniach:  19 – 27 październik b.r. w ramach nawiązanej przez katechetę Ośrodka – księdza Mariusza Michalskiego współpracy między placówkami. Afrykańskie nauczycielki odwiedziły także w czwartek (20 października) Urząd Miasta i uczestniczyły  w spotkaniu z odpowiedzialnym za sprawy edukacji w naszym mieście Sekretarzem Miasta Dariuszem Łapą oraz naczelnik Wydziału Edukacji UM Elżbietą Tarnawską.

Szkoły łączy charakter działalności t.j. edukacja dzieci i młodzieży niesłyszącej oraz słabosłyszącej. Współpraca obejmuje: wymianę doświadczeń związanych z nauczaniem osób niepełnosprawnych (szczególnie niesłyszących i niedosłyszących), poznanie kultury odwiedzanego kraju, rozwijanie nowych dziedzin współpracy między nauczycielami w zakresie kształcenia dzieci i młodzieży specjalnej troski, warsztaty dla nauczycieli i terapeutów zgodnie z ich specjalizacją i doświadczeniem.  

Plan wizyty obejmuje poznanie specyfiki pracy Ośrodka, udział w lekcjach i zajęciach popołudniowych, codzienne spotkania z wychowankami i pracownikami, wymiana doświadczeń, porównywanie rozwiązań i stosowanych sposobów komunikacji. Rozpoczęły też zwiedzanie naszego pięknego Przemyśla. Odwiedzą również Lublin (Majdanek), Zamość oraz Łańcut. Atmosfera tej wymiany jest bardzo przyjazna i pełna serdeczności, goście są bardzo otwarci i ciekawi naszej kultury, historii i edukacji.  Dyrektor SOSW nr 2 mgr Zbigniew Berestecki ma nadzieję, że w przyszłości odwiedzą nas również niesłyszący uczniowie z RPA. Podjęte są starania o zgromadzenie środków potrzebnych na zorganizowanie w ramach projektu wyjazdu wychowanków SOSW nr 2 do Port Shepstone.

 

 

 

 

tekst: Zbigniew Berestecki

zdjęcia; Witold Wołczyk

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 24-10-2016 09:15