9 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Obchody 216 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Przemyślu

 W dniu 3 maja br. obchodziliśmy 216 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystości w Przemyślu rozpoczęły się od Mszy Świętej odprawionej w przemyskiej Archikatedrze. Miejscem upamiętniającym to wielkie historyczne wydarzenie jest kamień na wzgórzu Zamku Kazimierzowskiego. Tam właśnie przybyłych na uroczystość powitał Robert Choma Prezydent Miasta Przemyśla, który następnie wygłosił okolicznościowe wystąpienie. Głos zabrał również Dariusz Iwaneczko Wicewojewoda Podkarpacki. Kolejnym punktem było składanie wieńców i wiązanek okolicznościowych przez przedstawicieli samorządu oraz organizacji kombatanckich, przedstawicieli biur poselskich i organizacji pozarządowych.

 Po uroczystościach na wzgórzu zamkowym odbyła się w Sali Widowiskowej Zamku Kazimierzowskiego uroczysta Sesja Rady Miejskiej w Przemyślu. Podczas jej trwania został wręczony Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla JE Abp Józefowi Michalikowi Metropolicie Przemyskiemu, Przewodniczącemu Konferencji Episkopatu Polski. Tytuł ten został przyznany Jego Ekscelencji podczas ubiegłorocznej Sesji Rady Miejskiej. W imieniu Arcybiskupa Józefa Michalika odebrał go Ks. Bartosz Rajnowski Kanclerz Kurii Metropolitalnej w Przemyślu.
 Podczas uroczystej Sesji Rady Miejskiej tradycją stało się również wręczanie Dorocznej Nagrody Miasta Przemyśla. Jest ona przyznawana raz w roku osobom
i instytucjom, które w sposób szczególny wyróżniły się w dziedzinie szeroko pojętej kultury, tj. dokonań twórczych, artystycznych, naukowych, upowszechniania kultury itp.
 wsiizPodczas tegorocznej edycji nagrodę tę otrzymał Marek Pantuła za działania na rzecz kultury i integracji osób niepełnosprawnych i mniejszości narodowych. Przyznano również dwa wyróżnienia dla:

• Świetlicy profilaktyczno – wychowawczej prowadzonej przez Stowarzyszenie Profilaktyki i Wspierania Rozwoju Osobowości Dzieci i Młodzieży „Wzrastanie – za działania na rzecz kultury;

• Łukasza Kisielicy - za utworzenie i redagowanie portalu internetowego www.przemysl24.pl

     Kolejnym punktem uroczystej Sesji Rady Miejskiej było wręczenie tytułu „Przemyślanina Roku”, otrzymała go kardiolog dr Alicja Pietruszka-Zasadny. Ostatnim punktem obrad było wręczenie dyplomów mistrzowskich Cechu Rzemiosł Różnych przez starszego cechu Janusza Batora, otrzymali je:

• Marta Dykiel;
• Bogdan Łopuszyński;
• Damian Nazimek.

     Na zakończenie uroczystości 3 Majowych dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 5 w Przemyślu przedstawiły program artystyczny. Organizatorami uroczystości byli: Prezydent Miasta Przemyśla, Rada Miejska w Przemyślu oraz Dowództwo Garnizonu Przemyśl.

 


Tekst i Fotografie: Rafał Porada
Kancelaria Prezydenta Miasta

JPG3 Maj (8,87KB)

Opublikował:  | Data publikacji: 07-05-2007 14:19
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 04-06-2009 11:38