14 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w Przemyślu

 W dniu 2 maja br. o godzinie 11.30 przemarszem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego wraz orkiestrą wojskową ulicami miasta rozpoczęły się uroczyste obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w Przemyślu. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele samorządu Miasta Przemyśla i Powiatu Przemyskiego. Robert Choma Prezydent Miasta Przemyśla w swoim wystąpieniu przypomniał zgromadzonym o symbolice flagi nawiązując do historii i przesłania wartości biało-czerwonej flagi Polski. Powiedział: „Ta symbolika przez wieki towarzyszyła historii naszego Państwa, stając się nie tylko znakiem ale też przesłaniem za które wielu Polaków nie wahało się oddać swojego życia. Po raz pierwszy barwy biało – czerwone uznane zostały za barwy polskie 3 maja 1792 roku.

     Odeszły już czasy, gdy pod sztandarem Biało – Czerwonym trzeba było walczyć o wolność Polski i wolność Polaków. W polskich miastach i polskich domach bez narażenia życia czy choćby zdrowia możemy przy okazji świąt państwowych wywieszać flagi i może dlatego dla wielu z nas stała się ona tylko elementem dekoracji. Trzeba ponownie odbudować szacunek dla naszych barw narodowych, dla polskiej flagi.
     Niech nie zabraknie w sercach naszych i domach naszych miejsca dla „Biało – Czerwonej”. Z szacunku dla tysięcy żołnierzy polskich, powstańców, obrońców polskich granic, obrońców polskości Lwowa i Przemyśla, z szacunku dla wszystkich tych którzy przechowywali skrawki polskich sztandarów i barw narodowych na syberyjskich zsyłkach. Pamiętając o tych wszystkich wartościach, nie tylko od święta, popatrzmy czasem na wzgórze zamkowe, gdzie na baszcie Zamku Kazimierzowskiego powiewa biało – czerwona”.

     Po wystąpieniach kolejnym elementem uroczystości było wciągniecie Flagi na maszt i odśpiewanie Hymnu Narodowego. Święto to obchodzone jest od roku 2004. Pierwotna nazwa tego święta to przyjęta przez Senat w 2004 roku to Dzień Orła Białego. W wyniku decyzji Sejmu święto zmieniono na Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Jednocześnie 2 maja jest obchodzony jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Organizatorami uroczystości byli: Prezydent Miasta Przemyśla oraz Dowództwo Garnizonu Przemyśl.

Obejrzyj Galerię Fotografii:

 

Tekst i Fotografie: Rafał Porada
Kancelaria Prezydenta Miasta

JPGFlaga Polski (643,00)

Opublikował:  | Data publikacji: 02-05-2007 13:26
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 04-06-2009 11:38