9 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Święto Wojska Polskiego na przemyskim Rynku

12 sierpnia w obecności parlamentarzystów, władz samorządowych, gości i mieszkańców Przemyśla miała miejsce uroczystość z okazji Święta Wojska Polskiego przygotowana przez dowództwo 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich, 1 batalionu Czołgów i Prezydenta Miasta Przemyśla. Obchody tego święta rozpoczęły się Mszą św. w Kościele Garnizonowym przy ul. Słowackiego i były kontynuowane na przemyskim Rynku, gdzie nastąpilo odegranie Hymnu Państwowego, podniesienie Flagi Państwowej i  odczytanie Apelu Pamięci oraz salwa honorowa. Obchody zakończyły sie defiladą pododziałów. Podczas uroczystości obok serdecznych życzeń skierowanych do żołnierzy, wręczone zostały awanse na wyższe stopnie, odznaczenia i podziękowania Prezydenta Miasta Przemyśla szczególnie wyróżniającym się żołnierzom 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich.

Święto Wojska Polskiego to dzień z pięknymi tradycjami, uroczystość, która skłania do refleksji i buduje poczucie dumy z polskiego oręża, co podkreślał reprezentujący Prezydenta Miasta Przemyśla Roberta Chomę jego Zastępca Grzegorz Hayder składając najserdeczniejsze życzenia:

 

Panowie Dowódcy,

Oficerowie, Drodzy Żołnierze

Jest kilka takich dni w roku, kiedy nie myślimy i nie mówimy o błahostkach, tylko o sprawach najważniejszych. Takim dniem jest Dzień Wojska Polskiego. Dzień, poświęcony Tym, na których zawsze i wszędzie można liczyć, że staną w obronie tego co najważniejsze: życia i Ojczyzny. Dzień poświęcony Tym, dla których słowa: Bóg, Honor, Ojczyzna to nie hasło na transparencie tylko codzienny trud i poświęcenie.

Wam, drodzy Żołnierze, pragnę w imieniu władz Miasta Przemyśla: Prezydenta Miasta i Rady Miejskiej złożyć hołd, uszanowanie i podziękowanie.

Historia Polski pokazuje, że najsilniejszym sojuszem jest sojusz z własnym karabinem. Zbyt często umowy, układy, pakty okazywały się kłamstwem i oszustwem. Zbyt często nasi żołnierze ginęli od strzału w tył głowy. Zbyt często naszym generałom sojusznicy dziękowali za wierną służbę, umożliwiając pracę na stanowisku magazyniera czy barmana.

Dlatego przede wszystkim musimy dbać sami o siebie. Polska jest tak silna jak jej armia i dlatego należy się domagać, aby była liczniejsza i lepiej wyposażona. Dlatego cieszyć się należy, że po latach jałowej dyskusji tworzona jest obrona terytorialna.

Wolne Królewskie Miasto Przemyśl od dziesiątków lat jest związane z mundurem. Patrząc na ostatnie sto pięćdziesiąt lat można powiedzieć, że pomyślność i rozwój tego miasta zależy od wojska. Jego liczebności i jakości. Dlatego ponawiając liczne apele mieszkańców i władz samorządowych zwracam się do władz Najjaśniejszej Rzeczpospolitej o wzmocnienie garnizonu Przemyskiego nie dobrym słowem, ale konkretnymi decyzjami co do ilości jak i uzbrojenia.

Drodzy żołnierze, życzę Wam wytrwałości w służbie, życzę abyście nigdy nie musieli korzystać z waszych wysokich umiejętności. Gratuluję awansowanym i nagrodzonym, szczególnie tym którym miałem zaszczyt wręczyć wyróżnienie od Prezydenta Miasta.

Życzę Waszym rodzinom, aby zawsze cieszyli się waszą obecnością, w zdrowiu i pełni sił.

 

 

 

Opublikował: Edyta Florczak | Data publikacji: 12-08-2016 15:07
Modyfikował: Edyta Florczak | Data modyfikacji: 12-08-2016 15:21