-2 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Koncert Inauguracyjny XVI Międzynarodowego Przemyskiego Festiwalu SALEZJAŃSKIE LATO

1 sierpnia 2016 r. Jedna z najważniejszych imprez muzycznych na Podkarpaciu - Międzynarodowy Przemyski Festiwal Salezjańskie Lato organizowany jest corocznie od 2001 roku. O tym, że jest to impreza prestiżowa niech świadczy choćby fakt, iż festiwal ten na portalwiedzy.onet.pl w zakładce „Ważniejsze festiwale muzyczne w Polsce po 1945” umieszczony jest obok tak znamienitych imprez jak m.in.: Festiwal Chopinowski (od 1946 r.), Festiwal Moniuszkowski (od 1962 r.), Jazz nad Odrą (od 1963 r.).

Tegoroczna edycja rozpoczęła się w poniedziałkowy wieczór 1 sierpnia w Kościele oo. Salezjanów. Oficjalnego otwarcia dokonał Zastępca Prezydenta Miasta Przemyśla Janusz Hamryszczak. Święto muzyki klasycznej zainaugurował występ organisty Karola Gołębiowskiego i trębacza Tomasza Ślusarczyka. W wieczornym koncercie zabrzmiały dzieła m.in. Jana Sebastiana Bacha (I Koncert organowy G-dur BWV 592, Arioso BWV 146), Alessandra Stradelli (Sinfonia avanti il Barcheggio), Giuseppe Jacchiniego (Sonata in D (Ms,1695)), Giuseppe Torelliego (Concerto in D), Georga Friedricha Haendla (Water Piece -opr. na trąbkę i organy).

W czasie całego festiwalu, który będzie trwał do 12 sierpnia i będzie się składał z 8 koncertów publiczność wysłucha dzieł najwybitniejszych światowych kompozytorów jak m.in.:  Wolfgang Amadeusz Mozart, Johannes Brahms, Fryderyk Chopin, Siergiej Rachmaninow, Giuseppe Verdi, Georges Bizet, Claude Debussy. Koncerty odbywać się będą w zabytkowych murach przemyskich kościołów, na Zamku Kazimierzowskim oraz w Przemyskiej Bibliotece Publicznej. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

Tegoroczne Salezjańskie Lato Muzyczne, podobnie jak w latach ubiegłych, da możliwość przemyskim melomanom i miłośnikom sztuki cieszyć się wykonaniami na najwyższym poziomie i z pewnością głęboko zapadnie w pamięć i duszę .

Organizatorem Salezjańskiego Lata Muzycznego (podobnie jak w latach ubiegłych) jest Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK oraz Parafia św. Józefa – Salezjanie w Przemyślu. Dyrektorem Festiwalu jest Renata Nowakowska, Dyrektorem Artystycznym Festiwalu jest Tomasz Ślusarczyk.

Tomasz Beliński
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK

 

 


fot. Tomasz Beliński

Opublikował: Grzegorz Karnas | Data publikacji: 03-08-2016 10:35