0 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Spektakl poetycko-muzyczny

Piątkowy wieczór, 9 marca br. na Zamku Kazimierzowskim wypełniony był poezją autorstwa ks. Jana Twardowskiego, Bolesława Leśmiana oraz Jana Nowickiego. Wspaniałym tłem do wyeksponowania sugestywnego słowa okazała się oryginalna muzyka, którą skomponowali Marek Stryszowski i Cezary Chmiel. Te wszystkie elementy złożyły się na niezapomniany spektakl zatytułowany "Z obłoków na ziemię".
Reżyserem i jednocześnie interpretatorem tekstów był wybitny aktor teatralny i filmowy - Jan Nowicki. Oprawę muzyczną poezji stworzyli Marek Stryszowski, Cezary Chmiel i Krzysztof Bodzoń. Uduchowiona całość znakomicie wpisała się w kalendarz (Wielki Post) tworząc atmosferę zadumy i kontemplacji. „Z obłoków na ziemię” to spektakl poetycko-muzyczny, rodzaj misterium, którego tematem jest rozmowa z Panem Bogiem o przemijaniu, prawdzie, miłości i miłosierdziu. Prezentowane teksty są wynikiem postrzegania współczesnego świata przez autorów tej przejmującej poezji. Jest to już drugie misterium po „Drodze Krzyżowej. Muzyczne obrazy i impresje”.
Nastrój mistycznej, duchowej poezji już od samego początku wprowadziła scenografia, której elementami były przedmioty kojarzone jednoznacznie z Kościołem. Stojący w centralnym miejscu sceny krzyż z Panem Jezusem, określał bezsprzecznie treść tego, co będzie prezentowane. Doskonałe przyjęcie tego widowiska jest dowodem na to, iż mamy ogromną wewnętrzną potrzebę rozważań nad tym, co naprawdę ważne.

 

Jan Nowicki - aktor teatralny i filmowy, urodzony 5 listopada 1939 w miasteczku Kowal na Pojezierzu Gostyńskim. Maturę zdał w 1958, po czym rozpoczął studia aktorskie w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej w Łodzi, której nie ukończył. Krótko pracował w kopalni i po raz kolejny zdał do szkoły aktorskiej, tym razem w Krakowie. Dyplom uzyskał w 1964 roku i niebawem zadebiutował na scenie Teatru Starego, z którym jest nieprzerwanie związany do dziś. Jest jedną z najbardziej wyrazistych osobowości aktorskich na polskiej scenie. Dowiódł swojej warsztatowej biegłości, z powodzeniem dając sobie radę zarówno w repertuarze klasycznym, jak i współczesnym. Nowicki, kiedyś pierwszy amant polskiego kina, a potem, wbrew swojemu emploi, twórca złożonych psychologicznie, wielowymiarowych ról, pozostaje wciąż w centrum uwagi.

Tomasz Beliński
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK

 

dodał: Witold Wołczyk

Kancelaria Prezydenta Miasta

JPGspektakl (21,46KB)

JPGspektakl (20,66KB)

JPGspektakl (24,36KB)

Opublikował:  | Data publikacji: 14-03-2007 14:37
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 04-06-2009 11:50