5 °C
 • PL
 • EN
 • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Zarządzanie Kryzysowe - Bezpieczeństwo - Obrona Terytorialna

Bezpieczeństwo to potrzeba pierwotna, w swej naturze fundamentalna dla istnienia i rozwoju zarówno jednostek, grup społecznych czy całych narodów. Zapewnienie bezpieczeństwa to priorytetowy cel każdego państwa. Historia uczy, że bez armii, bez siły, bez dyscypliny, nie ma ani niezależności politycznej, ani wolności obywatelskiej (Napoleon Bonaparte) albowiem dobra armia to fundament organizacji państwowej, a tam gdzie jej brak, trudno o dobre prawo, i w ogóle o powstanie czegokolwiek dobrego (Niccolo Machiavelli). Naczelnym wyzwaniem dla narodu pozostaje zatem stworzenie armii zdolnej zapewnić mu obronę i ochronę oraz odstraszanie potencjalnego agresora. Warunkiem skutecznego odstraszania jest zapewnienie takiego potencjału obronnego, ażeby ryzyko agresji w percepcji przeciwnika wzrosło do poziomu, w którym staje się ona nieopłacalna.
1682px-PL_territorial_defence_force_flag_IIIRP.svg.png
Obrona Terytorialna (OT), stanowi uzupełnienie i jednocześnie jest komplementarną częścią potencjału obronnego Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej jako ich piąty rodzaj obejmujący terytorialne organy dowodzenia oraz jednostki Wojsk Obrony Terytorialnej przygotowane do prowadzenia ochrony i obrony miejscowej w stałych rejonach odpowiedzialności w ścisłym współdziałaniu z wojskami operacyjnymi oraz z miejscową administracją rządową i samorządową, służbami i strażami, organizacjami pozarządowymi i społeczeństwem, a także pozarządowymi organizacjami paramilitarnymi.
 
Źródło: Grafika Orła - Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej
Publikacja: Maciej J. Szeremeta
 
 • 2 klp 3.jpeg Zawsze gOTowi! Przemyscy Terytorialsi szkolili się pod czujnym okiem strażaków 17-09-2020 08:55

  Wsparcie służb ratunkowych oraz zasady udzielania pierwszej pomocy medycznej to przedsięwzięcia należące do szkolenia z reagowania kryzysowego i wsparcia systemu pozamilitarnego, które w ubiegłą sobotę realizowali żołnierze 2. miejskiej kompanii przemyskiej, wchodzącej w skład 34. Batalionu Lekkiej Piechoty 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

 • Headhunter WOT.jpeg Podkarpaccy terytorialsi uruchomili Mobilny Zespół Rekrutacyjny 04-08-2020 08:13

  3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej rekrutuje w swoje szeregi ochotników korzystając z Mobilnego Zespołu Rekrutacyjnego. Rekruterzy mają wspomóc proces naboru kandydatów do służby w najmłodszym rodzaju sił zbrojnych. „Headhunterzy” udzielają wszystkich informacji dotyczących powołania do WOT oraz pomagają osobom zainteresowanym wypełnić wymagane dokumenty do służby.

   

   

 • historyczny mural.jpeg MON ogłosiło konkurs na historyczny mural 09-07-2020 14:48

  Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło konkurs pn. Historyczny Mural - 1920 polskie zwycięstwo dla wolności Europy.

 • DSC_9368.jpeg Trudna sytuacja hydrologiczna na Podkarpaciu - uspokajamy mieszkańców Przemyśla [ZDJĘCIA, WIDEO] 23-06-2020 14:26

  W związku z występującymi w ostatnich dniach intensywnymi opadami o charakterze burzowym znacznie podniósł się poziom polskich rzek. Z dopływających z zewnątrz informacji wynika, że najgorsze warunki panują na południu Polski. Poziom przecinającego nasze miasto Sanu „na pierwszy rzut oka” również może niepokoić.

 • R. Inglot 1.jpeg Przemyśl zyskał Generała i Admirała Straży Granicznej 15-05-2020 15:10

  W piątek, 15 maja br. Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda mianował na pierwszy stopień generalski i admiralski trzech oficerów Straży Granicznej. Dwóch z trzech nowo mianowanych to przemyślanie gen. bryg. SG Robert Inglot oraz kontradm. SG Andrzej Prokopski.

 • fot. A. Czereba (1).jpeg Terytorialsi dla przedszkolaków 05-05-2020 14:32

  Nasi terytorialsi nie zaprzestają pomagać mieszkańcom Przemyśla w trudnym czasie epidemii. Tym razem ich pomoc trafi do najmłodszych - dzieci w przemyskich żłobkach i przedszkolach. 5 maja do Urzędu Miejskiego żołnierze 2 kompanii 34 batalionu lekkiej piechoty dostarczyli z magazynu Obrony Cywilnej Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie 2020 litrów płynu do dezynfekcji. Trafi on do naszych przedszkoli i żłobków, które w związku z decyzją Prezesa Rady Ministrów zostaną ponownie uruchomione. W Przemyślu nastąpi to 11 maja.

 • ada1.jpeg Terytorialsi pomagają ludziom – ale nie zapominają o zwierzętach 30-04-2020 09:52

  Terytorialsi z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej od początku zwalczania choroby COVID-19 wspierają działania na różnych płaszczyznach. Tym razem włączyli się w akcję niesienia pomocy Ośrodkowi Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu, który obecnie boryka się z dużymi problemami.

 • IKEA (2).jpeg IKEA pomaga walczyć z koronawirusem. Firma przekazała Przemyślowi łóżka i pościele niezbędne do organizacji miejsc do kwarantanny 17-04-2020 09:08

  W czwartek, 16 kwietnia br. do nadsańskiego miasta przyjechała dostawa 35 kompletów łóżek, materaców, pościeli, poduszek, kołder etc. Pozyskany przez przemyskich urzędników sprzęt jest tymczasowo składowany w siedzibie Przemyskiej Gospodarki Mieszkaniowej przy ulicy Kopernika. Docelowo zostanie on wykorzystany jako wyposażenie miejsc przeznaczonych do odbywania kwarantanny, ewakuacji w czasie kryzysu oraz do realizacji innych zadań z zakresu Zarządzania Kryzysowego i Obrony Cywilnej.

 • zarządzanie_2.jpeg Posiedzenie miejskiego sztabu zarządzania kryzysowego 06-04-2020 19:03

  6 kwietnia br. odbyło się kolejne spotkanie miejskiego sztabu zarządzania kryzysowego. Przedstawiciele służb mundurowych i wydziałów Urzędu złożyli sprawozdania z realizacji zadań związanych ze stanem epidemii, rozmawiano także o dodatkowych działaniach na rozpoczynający się, przedświąteczny i świąteczny tydzień.

 • ODPW1.jpeg Przemyscy policjanci i terytorialsi wspólnie patrolują ulice naszego miasta. 05-04-2020 21:44

  Na mocy decyzji Ministra Obrony Narodowej od 19 marca br. zostały wydzielone oddziały i pododdziały Sił Zbrojnych RP do pomocy służbom podległym Ministerstwu Spraw wewnętrznych i Administracji w celu zapewnienia bezpieczeństwa...

Opublikował:  | Data publikacji: 14-07-2016 11:19
Modyfikował: Maciej Szeremeta | Data modyfikacji: 02-01-2019 11:53