Niezwykła lekcja historii w Markowej

Podczas zajęć w galerii BWA dzieci ze świetlicy Szkoły Podstawowej nr 4 w Przemyślu brały udział w konkursie zorganizowanym we współpracy galerii z Muzeum im. Rodziny Ulmów w Markowej. Zadaniem uczniów było przedstawienie wybranej sceny z życia rodziny Ulmów, której historię wcześniej poznali. Nagrodą dla wszystkich uczestników była wycieczka do Markowej sponsorowana przez organizatorów.

Wycieczka odbyła  się 7 czerwca 2016 roku. Najpierw uczniowie zwiedzili niedawno otwarte Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Upamiętnia ono Polaków ratujących Żydów z narażeniem własnego życia. Zostało nazwane imieniem rodziny Ulmów - Józef Ulma, jego żona Wiktoria i ich szóstka dzieci zostali zamordowani przez niemieckich żandarmów 24 marca 1944, wraz z ośmioma Żydami, których ukrywali. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały opowiadania przewodnika, później oglądały pamiątki, fotografie oraz z powagą wsłuchiwały się w nagrania ze wspomnieniami mieszkańców Markowej ze strasznych wojennych czasów. Była to niezwykle poruszająca lekcja historii…

Następnie nasza wycieczka udała się do Skansenu Zagroda prowadzonego przez Towarzystwo Przyjaciół Markowej. W jego zbiorach znajdują się zabytkowe, drewniane budynki oraz narzędzia, sprzęty domowe i gospodarskie z okresu XIX i XX wieku. Od tego momentu dzieci doświadczały historii wieloma zmysłami. Mogły dotknąć wszystkich eksponatów w domu dawnego gospodarza. Najbardziej podobały im się  zabawki, ozdobne „pająki” i drewniane figurki. Społeczni przewodnicy, którzy znają dokładnie każdy nawet najmniejszy przedmiot z kilkutysięcznej ekspozycji, swoimi opowieściami zainteresowali zwiedzających. Była to bardzo ciekawa wycieczka.

 

Opublikował(a):  Data publikacji: 04-07-2016 09:34 Modyfikował(a):  Data modyfikacji: 04-07-2016 09:35

Na skróty