22 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

X ŚWIĘTO ZAMKU KAZIMIERZOWSKIEGO - Od tradycji do współczesności.

18-19 czerwca 2016 r.  - 10. jubileuszowe Święto Zamku Kazimierzowskiego przeszło do historii. Przemyskie Centrum Kultury Nauki ZAMK jako organizator imprezy, która na stałe wpisała się w kalendarz kulturalny naszego miasta  może „zanotować na swoim koncie” podwójny sukces.

Po pierwsze, za sprawą precyzyjnie zaplanowanego programu i skrupulatnej jego realizacji 10. Edycja Święta Zamku Kazimierzowskiego przyniosła wiele radości jej uczestnikom i odbiła się szerokim echem w mediach, a do organizatorów spływały pisemne gratulacje. Słowa uznania przesłali parlamentarzyści i samorządowcy wyrażając uznanie za zaangażowanie i wkład pracy w promocję historycznego obiektu, który dzięki temu stał się ważnym ośrodkiem kultury.

Po drugie - równie ważne w kontekście odpowiedzialności za to co się planuje i realizuje – nawet przerażająca burza z gradobiciem podczas pierwszego dnia Święta Zamku nie przeszkodziła w tym, aby dokończyć to co było zamierzone. Epizod ten dodał tylko osobliwego smaczku i będzie dodatkowym stymulantem do zapamiętania tej wyjątkowej edycji.

DWA DNI WYPEŁNIONE ATRAKCJAMI – DLA KAŻDEGO
Założenia autorskiego projektu Renaty Nowakowskiej Dyrektor Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK pod nazwą „Święto Zamku Kazimierzowskiego – Od tradycji do współczesności” po raz dziesiąty zostały w pełni zrealizowane. Najstarszy obiekt historyczny naszego miasta i jednocześnie prężnie działający ośrodek kultury był w pełni udostępniony. Uwzględniona i zrealizowana została główna zasada projektu mówiąca, iż przestrzeń historyczna to  miejsce, w której należy uwzględniać potrzeby nie tylko tego kto chce doświadczyć historii, ale i tego, któremu zależy również na dobrej rozrywce.

Uroczystego otwarcia jubileuszowego X Święta Zamku Kazimierzowskiego dokonali: Poseł na Sejm RP Andrzej Matusiewicz, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Przemyślu Lucyna Podhalicz , Zastępca Prezydenta Miasta Przemyśla Janusz Hamryszczak oraz Dyrektor Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK Renata Nowakowska.

 

 

 


Tradycją stało się już, że podczas każdej edycji tej imprezy organizowany jest plenerowy koncert bardzo znanego artysty. Niezliczone tłumy bawiące się podczas tych występów potwierdzają słuszność doboru wykonawców. Na przemyskim wzgórzu zamkowym, w ramach Święta Zamku Kazimierzowskiego koncertowali już: Justyna Steczkowska, Anita Lipnicka i John Porter, zespół Raz Dwa Trzy, Stan Borys z zespołem Imię Jego 44, Robert Janowski i artyści z programu TVP „Jaka to melodia”, zespół PECTUS, UnderGround Fly, Varius Manx, Monika Kuszyńska, Kasia Kowalska, zespół  „Klezmafour”, Renata Przemyk. Tegoroczną imprezę uświetnił występ zespołu DE MONO z Andrzejem Krzywym na czele.

Święto Zamku Kazimierzowskiego to jednak nie tylko koncerty gwiazd. Wszyscy, którzy przychodzą w tych dniach na zamkowe wzgórze mogą liczyć na znacznie więcej atrakcji. Prezentowane kolejno (a także równocześnie w różnych miejscach) elementy programu składają się na misternie przygotowaną całość.

Pierwszego dnia Święta Zamku, który miał w podtytule „Zwycięstwo sił światła nad siłami ciemności” wystąpili m.in.: Zespół Pieśni i Tańca „Przemyśl”, Teatr „Fredreum”, zespół MATRAGONA – Muzyka Zaginionego Świata, Przemyski Młodzieżowy Chór Kameralny „VOX IUVENTUM”. Odbył się wernisaż prac malarskich Julii Olech-Nowak stypendystki Prezydenta Miasta Przemyśla zatytułowany „Antidotum”. Zespół Pieśni i Tańca „Przemyśl” zaprezentował – zgodnie z główną ideą tego dnia – program zatytułowany „Taniec świętojański”. W altanie przed Zamkiem zorganizowane zostały warsztaty wyplatania wianków z żywych kwiatów i ziół połączone ze wspólnym śpiewaniem sobótkowych pieśni. Udział w warsztatach jako koordynator wzięła Małgorzata Pięta oraz Ryszarda Żurawska i Wioletta Buczko. O muzyczną oprawę tego wydarzenia zadbał Zespół Pieśni i Tańca „Przemyśl” .Muzyczną gwiazdą tego dnia był zespół ZBIGNIEW FORYŚ BAND (ex LOMBARD).
Pierwszego dnia odbyła się również bardzo miła uroczystość. Sponsorzy, darczyńcy oraz wszyscy przyjaciele Zamku otrzymali pamiątkową Zamkową Monetę Szczęścia z okolicznościowym certyfikatem.   

Drugi dzień Święta Zamku to DZIEŃ OTWARTY z podtytułem „Dziedziniec  Sztuki  - od tradycji do współczesności”. Jednym  z ważniejszych elementów programu tego dnia było odkrywanie tajemnic zabytkowego obiektu. Podczas tej niedzieli odbył się m.in. wzbogacony licznymi atrakcjami spacerek po „zamkowych zakamarkach” z przewodnikiem. Poszczególne „przystanki” zwiedzania wzbogacone były w inscenizacje ukazujące prawdę historyczną oraz mity i legendy zamkowe. Na ostatniej „stacji” zwiedzających żegnała Biała Dama i jej wybranek serca. Ta niecodzienna forma zwiedzania cieszyła się ogromnym zainteresowaniem i uznaniem. Dla najmłodszych zamkowych gości przygotowano „Bajkowe popołudnie” składające się ze spektaklu przemyskiego Teatru S.A.N. oraz muzycznej bajki w wykonaniu dzieci z Przedszkola nr 19 w Przemyślu. W spektaklu tanecznym wystąpiła stypendystka Prezydenta Miasta Przemyśla Magdalena Fejdasz. Tego dnia odbyły się również warsztaty plastyczne. Zwieńczeniem dnia i równocześnie całego Święta Zamku były występy muzyczne na scenie plenerowej. Dla rozbawionej publiczności wystąpił  przemyski zespół bluesowy Simple Music Team, a gwiazdą tego wieczoru był zespół De MONO.

 

 

 Dodatkowo, podczas całego Święta Zamku Kazimierzowskiego odbywały się zabawy rycerskie oraz animacje dla dzieci. Nie zabrakło także - tradycyjnie już – punktów z jadłem i napitkiem oraz straganów, które oferowały okolicznościowy asortyment towarów.

Uroczystego zamknięcia 10. Edycji Święta Zamku Kazimierzowskiego dokonał Zastępca Prezydenta Miasta Przemyśla Grzegorz Hayder. 

Drugiego dnia Święta Zamku Kazimierzowskiego (19 czerwca 2016 r.)  na zamkowym dziedzińcu odbyła się prezentacja wyposażenia zakupionego w ramach projektu „Dziedziniec sztuki” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 23-06-2016 14:23