Uroczystości pod miejscem pamięci poświęconym pomordowanym Żydom z getta przemyskiego.

17 czerwca br. obyła się uroczystość związana z zakończeniem prac renowacyjnych miejsca pamięci poświęconego Żydom z getta przemyskiego, zamordowanym przez hitlerowców w latach 1942-1943. Inicjatorem i fundatorem prac był Janusz Galiczyński z Przemyśla, a uroczystości patronował Zakład Historii i Kultury Żydów Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Prezydenta Miasta na tym wydarzeniu reprezentował Sekretarz Miasta Dariusz Łapa.

W uroczystości obok Sekretarza Miasta wzięli: Andrzej Matusiewicz Poseł na Sejm RP, Jan Pączek Starosta Przemyski, Andrzej Berestecki Dyrektor SOSW Nr 1, prof. Wacław Wierzbieniec Kierownik Zakładu Historii i Kultury Żydów Instytutu Historii URz, odczytane zostały także listy Marka Kuchcińskiego Marszała Sejmu RP, Michaela Schudricha Naczelnego Rabina Polski oraz Moniki Krawczyk Dyrektora Generalnego Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Swoimi wspomnieniami podzielili się z zebranymi Bożena Hływa – wnuczka Jana i Anny Horak, ratujących Żydów podczas Holokaustu oraz świadek mordów w przemyskim getcie Mieczysław Janiuś. Oni także dokonali przecięcia wstęgi na odnowionym pomniku. Uczestnicy uroczystości wzięli udział w modlitwie ekumenicznej przedstawicieli kościoła rzymskokatolickiego, grekokatolickiego, prawosławnego, zielonoświątkowego oraz judaizmu. Delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze pod pomnikiem upamiętniającym pomordowanych.

 

Miejsce pamięci znajdujące się na placu za budynkiem Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego Nr 1, związane jest z tragedią przemyskich Żydów, którzy w latach 1942 -1943 – głównie we wrześniu 1943 r. podczas likwidacji getta – zostali zamordowani. Niemcy uśmiercili w tym miejscu co najmniej 1580 Żydów. Niewielki pomnik w tym miejscu postawiony został w 1956 roku, a w marcu 1989 r. naoczny świadek tych wydarzeń Julek Wachs dołączył tablicę informującą o mordzie. Z inicjatywą renowacji wystąpił Pan Janusz Galiczyński, który własnym wysiłkiem i z własnych funduszy doprowadził do renowacji pomnika, przyległego terenu i muru, a prace budowlane wykonali osadzeni z Zakładu Karnego w Przemyślu.

Opublikował(a): Witold Wołczyk Data publikacji: 17-06-2016 16:09

Na skróty