Radosne świętowanie w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi

31 maja 2016 r. w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Przemyślu było uroczyste Święto Szkoły, cykliczna impreza związana z nadaniem szkole 23 lata temu imienia ,,Orląt Lwowskich”. Święto to ma swój ustalony od lat program i jest dniem, w którym uczniowie, rodzice oraz nauczyciele uczestniczą w różnorodnych przedsięwzięciach o charakterze sportowym oraz dydaktycznym. Tegoroczne świętowanie rozpoczęło się uroczystą Mszą Świętą prowadzoną przez ks. Mariana Koźmę – proboszcza parafii p/w Matki Bożej Królowej Polski. Wśród gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością byli Andrzej Matusiewicz – poseł na Sejm RP, Adam Łoziński – przewodniczący Komisji Edukacji RM, Renata Kochanowicz - przedstawiciel Wydziału Edukacji UM, członkowie Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich z prezesem Januszem Piwińskim i byłym prezesem Stanisławem Lepszym, Piotr Gradowski – przedstawiciel Straży Miejskiej, Alicja Majka – przedstawiciel Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Piotr Pipka – dyrektor ZS nr 2, Sebastian Dobrowolski – przewodniczący Rady Rodziców. Na terenie szkoły obchody rozpoczęły się od uroczystej impresji słowno – muzycznej zatytułowanej ,,Wierność pamięci”. Uczniowie ZSzOI pięknymi strofami polskich poetów oraz chwytającymi za serce piosenkami wprowadzili wszystkich w nastrój zadumy i refleksji nad bardzo trudnymi dziejami naszego narodu .

W międzyczasie na boisku szkolnym rozpoczynał się cykliczny bieg sztafetowy ,,Szesnastki”, w którym rywalizowały sztafety dziewcząt i chłopców ze wszystkich etapów edukacyjnych. Uczniowie mogli także sprawdzić swoje siły na rowerowym oraz sprawnościowo-zwinnościowym torze przeszkód. W szkolnej szatni odbywał się turniej strzelecki, podczas którego uczniowie mogli pochwalić się umiejętnościami strzeleckimi.

W zaciszu czytelni tradycyjnie można było obejrzeć niezwykle ciekawą wystawę pt. ,,Gdzie przeszłość łączy się z wiecznością”. Tym razem tematem była sztuka, która nie zna ram czasowych, nie ma także ograniczeń form i ekspresji wypowiedzi. Można było obejrzeć przepiękne reprodukcje dzieł dawnych polskich mistrzów na czele z Matejką i Wyspiańskim oraz artystów związanych z podkarpaciem: Stoińskim i Beksińskim. Jednocześnie zaprezentowano prace plastyczne uczniów  Szkoły Podstawowej nr 16  i Gimnazjum nr 4 inspirowane kontaktem ze sztuką pod hasłem: ,,magia sztuki, czyli co komu w duszy gra”.

Kolejną imprezą, która rokrocznie odbywa się podczas święta szkoły, jest Gimnazjada, czyli rywalizacja uczniów klas pierwszych gimnazjum. W tym roku jej tytuł brzmiał „Kronika sportowa – festiwal gier dawnych”, a miała ona na celu przypomnienie gier i zabaw, w które bawili się dziadkowie i rodzice. Pierwszoklasiści musieli pokonać przygotowane przez Samorząd Uczniowski konkurencje, do których należały: skakanie na skakance, gra w gumę, kręcenie hula-hop, zabawa w ringo oraz sztole. Okazało się, że wymienione zabawy nie były wcale takie łatwe, wymagały bowiem wiele sprytu i opanowania.

Uczniowie klas I-III szkoły podstawowej również mieli możliwość uczestniczenia w różnorodnych i atrakcyjnych imprezach oraz zabawach. Obejrzeli ciekawe przedstawienie pt. ,,Wróżki”, bawili się wesoło na wielkich, dmuchanych zjeżdżalniach i zajadali popcornem.

I wreszcie kulminacyjny punkt popołudniowego programu: uroczyste, oficjalne otwarcie oraz poświecenie wymarzonego, kolorowego „Placu zabaw z siłownią i ścianką wspinaczkową na świeżym powietrzu” – obiektu wybudowanego na terenie szkoły w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Przemyśla 2015 roku. Do naszych gości dołączyli: Grzegorz Hayder – wiceprezydent miasta Przemyśla, ks. Janusz Mączka – proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego, Leszek Strojny – przedstawiciel Wydziału Rozwoju Inwestycji i Funduszy Zewnętrznych, Małgorzata Gąsior – przedstawiciel firmy APIS i dyrektorzy sąsiedzkich szkół: Dorota Kotuła (SP-4) i Halina Wiśniewska (G-5).

Uroczyste świętowanie zakończył, podobnie jak w zeszłym roku emocjonujący, towarzyski turniej piłki nożnej pomiędzy drużynami: ,,Życia Podkarpackiego”, ,,Szkoły” i jej „Absolwentów’.

I tak minął dzień pełen wrażeń, pogoda dopisała, humory również. Było zarówno wzniośle i refleksyjnie, jak też wesoło i sportowo…

 

Opublikował(a):  Data publikacji: 08-06-2016 08:20 Modyfikował(a): Witold Wołczyk Data modyfikacji: 08-06-2016 08:20

Na skróty