18 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Koncert kameralny „Myśleć sercem. Papieskie inspiracje".

3 czerwca 2016 r. – koncert kameralny „Myśleć sercem. Papieskie inspiracje".

Projekt „Myśleć sercem. Papieskie inspiracje” jest artystyczną propozycją odczytania pozostawionych przez Jana Pawła II drogowskazów na temat wolności, wiary, piękna i miłości. Słowa i muzyka w spektaklu upewniają w przekonaniu, że piękno i prawda są zawsze aktualne, współczesne i żywe. Pomysłodawcą projektu, reżyserem, a zarazem jednym z wykonawców jest Dariusz Jakubowski (aktor Teatru Studio, popularność przyniosły mu role w serialach „Ekstradycja”, „Wiedźmin”, „Na dobre i na złe”). Obok Dariusza Jakubowskiego na scenie Zamku Kazimierzowskiego wystąpili również: Katarzyna Thomas (sopran) i Piotr Szafraniec (fortepian).

Bezpośrednią inspiracją projektu był słynny list Papieża Polaka do artystów. Prezentowany był między innymi  w Rzymie w Kościele Santo Spirito in Sassia pod honorowym patronatem Ambasadora RP przy Stolicy Apostolskiej, w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie, w Centrach Chopinowskich w Szafarni i Sannikach, w Muzeum Literatury w Warszawie, w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze,  w Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach, a także w Sanktuarium Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu i Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie.

 

 

KONCERT ELITARNY

„Myśleć sercem. Papieskie inspiracje” jest opisem zmagania Ducha na bezdusznej pustyni współczesnego świata. Jest odpowiedzią na troskliwe wołanie „Ducha nie gaście”. To swoisty dialog Proroka z Artystą. Dialog, w którym inspiracje Jana Pawła II na temat miłości, piękna, cierpienia, wolności czy śmierci wywołują artystyczny odzew, by dopełnić się w sercach i umysłach widzów, gdyż tylko dzięki ich uczestnictwu idea projektu może zostać odkryta. Ten koncert jest jak podróż – od romantyzmu do współczesności – po szczytach literatury i muzyki, nad bezduszną pustynią codzienności.

Artystyczną i duchową wartość tego przedstawienia widzowie docenili owacjami na stojąco.


 

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 07-06-2016 15:09
Modyfikował: Witold Wołczyk | Data modyfikacji: 21-06-2016 11:23