17 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

25-lecie obecności św. Jana Pawła II w Przemyślu

25-LECIE OBECNOŚCI  ŚW. JANA PAWŁA II W PRZEMYŚLU

1 – 3 czerwca 2016

Honorowy Patronat
Metropolita Przemyski Ksiądz Arcybiskup Adam Szal
Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma

1 czerwca – ŚWIĘCI PODKARPACIA SĄ Z NAMI

Godz. 10.00 - Spotkanie z dziećmi wokół świętych i błogosławionych Podkarpacia;

prezentacja postaci; ogłoszenie wyników konkursu „List dzieci do św. Jana Pawła II”

Prowadzenie: Świetlica „Oratorium” (Plac Niepodległości)

Godz. 19.00 – Bieg Papieski (start – Stadion MKS Polonia przy ul. Sanockiej, zakończenie – Plac Niepodległości) Trasa – Sanocka - Wybrzeże Marszałka Józefa Piłsudskiego – Kościuszki - Rynek - Asnyka – Katedralna – Fredry – Franciszkańska

Godz. 19.30 – „Wieczór Świętych Obcowania” dla młodzieży i wszystkich wiernych; Prowadzenie: Diakonia Archidiecezji Przemyskiej (Plac Niepodległości)

2 czerwca – JUBILEUSZOWE REFLEKSJE

Godz. 10.00 – „Godzina Świadectwa” (Dom Katolicki Roma)

- świadectwa uczestników wizyty Św. Jana Pawła II w Przemyślu, m. in. Księży Arcybiskupów Józefa Michalika i Jana Martyniaka, Prezydenta Miasta Przemyśla Roberta Chomy;

- projekcja fragmentów materiału filmowego z przebiegu wizyty;

- ogłoszenie wyników konkursu dla młodzieży „Św. Jan Paweł II w Przemyślu we wspomnieniach świadków”

Godz. 14.15 – Modlitwa w Archikatedrze Greckokatolickiej

Godz. 15.00 – Sympozjum związane z jubileuszem obecności św. Jana Pawła II w Przemyślu (aula Wyższego Seminarium Duchownego)

Godz. 17.00 – Otwarcie wystawy „Chrześcijański Przemyśl” w Muzeum Archidiecezjalnym

Godz. 18.00 – Uroczysta Msza Święta w Bazylice Archikatedralnej

3 czerwca – OD PRZYJĘCIA CHRZTU DO PONTYFIKATU

Godz. 16.15 – „Drogi przenikania chrześcijaństwa na ziemie polskie” – wykład prof. Krzysztofa Ożoga z Uniwersytetu Jagiellońskiego połączony z prezentacją książki pt. „966. Chrzest Polski” oraz promocja nowego wydawnictwa pt. „Przemyśl. Tysiąc lat na styku zachodniego i wschodniego chrześcijaństwa. Przewodnik” (Przemyska Biblioteka Publiczna)

baner myslec sercem.jpeg

Godz. 18.00 – MYSLEĆ SERCEM. PAPIESKIE INSPIRACJE – koncert w wykonaniu Katarzyny Thomas – sopran, Piotra Szafrańca – fortepian oraz Dariusza Jakubowskiego - pomysłodawcy projektu, reżysera oraz aktora. Bezpośrednią inspiracją projektu był słynny list Jana Pawła II do artystów. Na program koncertu złożą się utwory m.in. J. S Bacha, F. Chopina, W. Lutosławskiego, K. Szymanowskiego, S. Prokofiewa, wiersze okresu romantyzmu oraz wybitnych poetów ubiegłego stulecia Jana Lechonia, Zbigniewa Herberta czy też barda Jacka Kaczmarskiego" (Zamek Kazimierzowski).

Bezpośrednią inspiracją projektu był słynny list Jana Pawła II do artystów.  Prezentowany był między innymi  w Rzymie w Kościele Santo Spirito in Sassia pod honorowym patronatem Ambasadora RP przy Stolicy Apostolskiej, w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie, w Centrach Chopinowskich w Szafarni i Sannikach,w Muzeum Literatury w Warszawie, w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze,  w Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach, a także w Sanktuarium Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu i Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie.

MYŚLEĆ SERCEM  jest odpowiedzią na wołanie Papieża do tych, którzy z pasją i poświęceniem poszukują nowych „epifanii” piękna, aby podarować je światu w twórczości artystycznej.

Jest opisem zmagania Ducha na bezdusznej pustyni współczesnego świata. Odpowiedzią na troskliwe wołanie: „Ducha nie gaście”.

W innych projektach Dariusza Jakubowskiego widz był świadkiem ,czy to w HOMO ARTIFEX mieszania konwencji, czy to w DELIBERACJACH wręcz dekonstrukcji tychże, by na oczach widzów żonglowanie nimi budowało nową jakość.

MYŚLEĆ SERCEM świadomie odwołuje się do idei rapsodycznego misterium Słowa. Idei tak bliskiej Janowi Pawłowi II: bez kurtyny i sceny, bez dekoracji, kostiumów i masek, bardziej za to skupionego, uduchowionego, sięgającego do wnętrza. Do misterium Słowa żywego i czystego. Jest jego ożywieniem.

Ta archaiczna – wydawałoby się dziś forma – jest jak naczynie, które wypełnione odpowiednimi treściami staje się aktualnym przekazem w roku 2016. To swoisty dialog Proroka z Artystą. Dialog, w którym inspiracje Jana Pawła II na temat miłości, piękna, cierpienia, wolności czy śmierci wywołują artystyczny odzew, by dopełnić się w sercach i umysłach widzów, gdyż tylko dzięki ich uczestnictwu idea projektu może zostać odkryta.

W tym przenikaniu się romantycznego monologu Z. Krasińskiego czy St. Wyspiańskiego z XX-wieczną muzyką W. Lutosławskiego, pism A. Mickiewicza i J. Słowackiego z pieśnią K. Szymanowskiego i sonatą S. Prokofiewa, współczesnej poezji Z. Herberta z klasyką J. Haydna czy wreszcie mistycznych psalmów J. Donne’a z harmonią polifonii J. S. Bacha widać, że piękno i prawda są zawsze aktualne – współczesne i żywe.

Ten koncert jest jak podróż – od romantyzmu do współczesności – wspólna, artystów i publiczności, archetypiczna wędrówka poza czasem. Jest jak cytat z Pieśni nad pieśniami: „(…)idzie skacząc po górach” – po szczytach literatury i muzyki, nad bezduszną pustynią codzienności.

plakat myslec sercem_m.jpeg

Ponadto:

- 31 maja w Przemyskiej Bibliotece Publicznej otwarcie wystawy prac uczestników konkursu „Matka Boża w świątecznej sukience”,

- 5 czerwca PTTK zaprasza na rajd pątniczy z Kalwarii Pacławskiej do Przemyśla,

- w Bazylice Archikatedralnej czynna wystawa zdjęć dokumentujących wizytę św. Jana Pawła II w Przemyślu,

- w Wyższym Seminarium Duchownym wystawa filatelistyczna „Św. Jan Paweł II na znaczkach pocztowych”

25 lat JP 2_plakat2 druk.jpeg

Opublikował: Grzegorz Karnas | Data publikacji: 25-05-2016 09:46
Modyfikował: Witold Wołczyk | Data modyfikacji: 30-05-2016 11:36