10 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Film „Twierdza Przemyśl” w TVP3

W Boże Ciało (26 maja br.), o godz. 21, TVP3 pokaże film pt. „Twierdza Przemyśl”. 

Jest to filmowa opowieść o jednym z najsłynniejszych zabytków architektury militarnej przełomu XIX i XX wieku. Potężne forty okalające Przemyśl, jednez największych w dziejach nowożytnej Europy, które dawniej budziły grozę, teraz szczęśliwie wywołują już tylko mocny dreszcz emocji i nieukrywany zachwyt zwiedzających.

Obecność w miejscu, w którym ważyły się losy starego kontynentu, to nie tylko wielka turystyczna przygoda i ekscytujące przeżycie. To także ważne przesłanie.

Oto kolosalna budowla, wznoszona ogromnym kosztem przez ponad 40 lat, która pochłonęła dziesiątki tysięcy ofiar, zaledwie po kilku miesiącach walk wyleciała w powietrze. Na dodatek desperacko wysadzona przez tych samych, którzy ją zbudowali. Czy może być bardziej wymowny przykład absurdu wojny?

Film „Twierdza Przemyśl”, w którym wykorzystano też unikatowe materiały archiwalne, to wielowątkowy obraz historii i współczesności tej gigantycznej fortecy, wciąż jeszcze tajemniczej i pełnej legend. Autorem scenariusza i realizatorem filmu jest Jan Miszczak.

Opublikował:  | Data publikacji: 19-05-2016 11:56