13 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Nagroda Europejska „EMIL 2016” dla HEINZA PAUSA - burmistrza miasta partnerskiego Paderborn.

7 maja br. w naszym niemieckim mieście partnerskim Paderborn miała miejsce uroczystość wręczenia Nagrody Europejskiej „EMIL” dla byłego, wieloletniego burmistrza Paderborn – Heinza Pausa, która przyznawana jest przez kapitułę za działania na rzecz szeroko pojętej integracji europejskiej. Z tej okazji do Paderborn został zaproszony Prezydent Miasta Przemyśla – Robert Choma. Europejską Nagrodę „Emil” za wybitne dokonania na rzecz Europy w 2012 r. właśnie z rąk burmistrza  Heinza Pausa otrzymał również  prof. Jerzy Buzek.

Prezydent Robert Choma wygłosił okolicznościowe przemówienie, w którym podkreślił wagę dobrych stosunków polsko-niemieckich oraz podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w Paderborn w rozwijanie aktywnej współpracy między naszymi miastami.  W obliczu  mijającej w czerwcu tego roku 25 rocznicy podpisania „Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy między Rzeczpospolitą Polską, a Republiką Federalną Niemiec”, stanowiącego kamień milowy w stosunkach polsko-niemieckich, przyznana Nagroda ma szczególne znaczenie. Została przyznana p. Burmistrzowi Pausowi m.in również za działania w ramach partnerstwa miast Przemyśl-Paderborn, stanowiące wzór do naśladowania, gdyż długoletnia współpraca między naszymi miastami ma swój udział w budowaniu wspólnej Europy i porozumienia między narodami.

 

 

Laureat - Heinz Paus - dziękując za przyznane wyróżnienie także bardzo mocno podkreślił, że przyznana mu nagroda, to przede wszystkim efekt  współpracy Przemyśla i Paderborn, toczącej się z dala od tzw. wielkiej polityki, opartej o bezpośrednie, osobiste kontakty, młodzieży, instytucji i samorządów. Tę formę przyjacielskich i intensywnych kontaktów chce także utrzymać obecny Burmistrz Paderborn - Michael Dreier.

W trakcie pobytu w niemieckim mieście nie mogło także zabraknąć wizyty na grobie wielkiej orędowniczki i przyjaciółki Przemyśla, Heidi Wernerus - Neumann. Na mogile zmarłej prawie pięć lat temu Honorowej Obywatelki naszego miasta Prezydent Robert Choma wraz z Karlem - Ernstem Neumannem złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze.

Artykuły z prasy niemieckiej

PDF2016_05_09_ “Wesfälisches Volksblatt Paderborn”.pdf (295,02KB)

PDF2016_05_09_“Neue Westfälische”.pdf (371,58KB)

 

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 09-05-2016 11:18
Modyfikował: Witold Wołczyk | Data modyfikacji: 09-05-2016 14:12