0 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Wspólny projekt z ukraińskim Truskawcem?

Mer Truskawca (Ukraina) Andrij Kulchynskich oraz doradca Mera ds. międzynarodowych Oleh Blazhivskyy byli 1 kwietnia gośćmi Prezydenta Przemyśla. W imieniu gospodarza miasta spotkał się z nimi jego Zastępca Grzegorz Hayder. Głównym tematem rozmowy była możliwość wspólnego aplikowania o dofinansowanie projektu modernizacji parku zdrojowego w Truskawcu oraz podobnych terenów zielonych w Przemyślu (Lipowica). Taką szanse może dać m.in. Program Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina.

Goście z Ukrainy przedstawili także plany rozwoju uzdrowiska w najbliższym czasie, które w tym roku obchodzi 118 rocznicę swojego założenia. Władze tego ukraińskiego miasta zamierzają m.in. uhonorować założyciela i jednego z pierwszych współwłaścicieli uzdrowiska Rajmunda Jarosza, stawiając jego figurę.

Mer wraz z doradcą zwiedzili także Przemyśl, jego atrakcje turystyczne, szczególnie interesując się przeprowadzoną w ostatnich latach rewitalizacją Parku Miejskiego. Z równie wielkim zainteresowaniem zapoznali się z ofertą inwestycyjną i terenami gospodarczymi Przemyśla.

Mer_Truskawca.jpeg

W dzisiejszym Truskawcu znajduje się 19 sanatoriów i 20 pensjonatów oraz uzdrowiska dla dzieci. Oprócz tego kurort ma dwie pijalnie wód, polikliniki, miejską lecznicę, naukowe laboratoria, katedrę rehabilitacji Lwowskiego Medycznego Uniwersytetu i centra rehabilitacyjne. Klimat Truskawca jest typowy dla Karpat Wschodnich: dosyć ciepłe lato, stosunkowo łagodna zima, wczesna wiosna, sucha i ciepła jesień.

Szczególnym bogactwem Truskawca są podziemne wody mineralne z 14 naturalnym źródłami i złożami „górskiego wosku”. Najbardziej znana to "NAFTUSIA" polepszająca procesy trawienne w organizmie, sprzyjająca rozkruszaniu kamieni żółciowych, działająca przeciwzapalnie, obniżająca i przeciwdziałająca patologicznej sedymentacji kryształów soli, podwyższająca aktywność funkcji niektórych gruczołów wewnętrznego wydzielania, usuwająca radionuklidy z organizmu i zbędne produkty przemiany materii. Mineralne wody Truskawca mają też zastosowanie przy leczeniu górnych dróg oddechowych, w hydromasażu dziąseł, przy inhalacji, w irygacjach ginekologicznych, itp. Kwaśne kąpiele pomagają w leczeniu chorób systemu sercowo-naczyniowego, cukrzycy i zaburzeń przemiany materii.

Od 2 maja 2004 r. Truskawiec jest partnerskim miastem Przemyśla.

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 01-04-2016 15:37