ZASADY naboru do szkół podstawowych na terenie Miasta Przemyśla na rok szkolny 2016/2017
-
Rodzice dzieci zamieszkałych w obwodzie szkoły podstawowej w terminie od dnia 1 kwietnia 2016 roku (od godz. 8:00) do 25 kwietnia br. (do godz. 15:00) mogą potwierdzić wolę uczęszczania do szkoły obwodowej swojego dziecka za pomocą witryny https://www.vulcan.net.pl/jst/przemysl/CMS/k-kandydat.aspx lub https://naborsp-kandydat.vulcan.net.pl/przemysl, z której należy wydrukować stosowną deklarację, podpisać i dostarczyć do sekretariatu danej szkoły. Potwierdzenia woli uczęszczania do szkoły obwodowej można również dokonać poprzez wypełnienie deklaracji, o której mowa powyżej, bezpośrednio w sekretariacie szkoły obwodowej (z pominięciem witryny internetowej).
-
Postępowanie rekrutacyjne jest prowadzone na wolne miejsca w szkołach podstawowych dla kandydatów, którzy nie zdecydują się na uczęszczanie do swoich szkół obwodowych. Witryna naborowa dla rodziców będzie dostępna od 1 kwietnia 2016 roku (od godz. 8:00) do zakończenia postępowania rekrutacyjnego.
-
Kandydaci zamieszkali poza obwodem publicznej szkoły podstawowej mogą być przyjęci do klasy pierwszej po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego, jeżeli dana szkoła podstawowa nadal dysponuje wolnymi miejscami, na podstawie kryteriów zawartych w uchwale nr 237 / 2015 Rady Miejskiej w Przemyślu z dnia 21 grudnia 2015 roku w sprawie ustalenia kryteriów obowiązujących w postępowaniu rekrutacyjnym do publicznych szkół podstawowych prowadzonych przez Miasto Przemyśl, liczby punktów oraz dokumentów niezbędnych do ich potwierdzenia. Kryteria naboru do wszystkich szkół podstawowych na rok szkolny 2016 / 2017 są następujące:
-
Wielodzietność rodziny kandydata (20 pkt) – potwierdzona oświadczeniem rodziców / opiekuna prawnego.
-
Niepełnosprawność Kandydata (20 pkt) – potwierdzona orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności lub orzeczeniem równoważnym w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych.
-
Niepełnosprawność jednego z rodziców (20 pkt) - potwierdzona orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności lub orzeczeniem równoważnym w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych.
-
Niepełnosprawność obojga rodziców (20 pkt) - potwierdzona orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności lub orzeczeniem równoważnym w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych.
-
Niepełnosprawność rodzeństwa kandydata (20 pkt) - potwierdzona orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności lub orzeczeniem równoważnym w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych.
-
Samotne wychowywanie kandydata w rodzinie (20 pkt) – potwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu rodzinnego orzekającego rozwód lub separację lub aktem zgonu oraz oświadczeniem rodzica (opiekuna prawnego) o samotnym wychowywaniu dziecka oraz niewychowywaniu żadnego dziecka wspólnie z jego rodzicem.
-
Objęcie kandydata pieczą zastępczą (20 pkt) – potwierdzone dokumentem poświadczającym objęcie kandydata pieczą zgodnie z ustawą z dnia 9 czerwca 2011 roku o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.
-
Kandydat, którego rodzeństwo uczęszcza do danej szkoły (20 pkt) - potwierdzone oświadczeniem rodziców / opiekuna prawnego
-
Kandydat, którego rodzeństwo kandyduje do danej szkoły (5 pkt) - potwierdzone oświadczeniem rodziców / opiekuna prawnego.
-
Miejsce pracy jednego z rodziców / opiekuna prawnego znajduje się w obwodzie danej szkoły (4 pkt) - potwierdzone oświadczeniem rodziców / opiekuna prawnego.
-
Kandydat, którego babcia lub dziadek wspierający rodziców / opiekuna prawnego w zapewnieniu mu należytej opieki zamieszkują w obwodzie danej szkoły (3 pkt) - potwierdzone oświadczeniem rodziców / opiekuna prawnego.
-
Kandydat uczęszczał do przedszkola mającego siedzibę w obwodzie danej szkoły (2 pkt) - potwierdzone oświadczeniem rodziców / opiekuna prawnego.
-
Rodzice / opiekun prawny / lub rodzeństwo kandydata jest absolwentem szkoły (1 pkt) - potwierdzone oświadczeniem rodziców / opiekuna prawnego.
-
Definicje ustawowe:
- wielodzietność rodziny - oznacza to rodzinę wychowującą troje i więcej dzieci
- samotne wychowywanie dziecka - oznacza to wychowywanie dziecka przez pannę, kawalera, wdowę, wdowca, osobę pozostającą w separacji orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu, osobę rozwiedzioną, chyba, że osoba taka wychowuje wspólnie, co najmniej jedno dziecko z jego rodzicem.
-
Wniosek o przyjęcie do szkoły podstawowej może być złożony do nie więcej niż trzech wybranych szkół. We wniosku określa się kolejność wybranych szkół podstawowych w porządku od najbardziej do najmniej preferowanych (wzór wniosku będzie dostępny od dnia 1 kwietnia br.). We wniosku nie musi się wskazywać szkoły obwodowej, gdyż w przypadku braku miejsc w wybranych szkołach, kandydat zostanie przyjęty automatycznie do szkoły obwodowej.
-
Wniosek należy wypełnić w systemie, wydrukować, podpisać i dostarczyć do szkoły „pierwszego wyboru”. Do wniosku dołącza się dokumenty potwierdzające spełnianie powyższych kryteriów, składane w oryginale lub kopii poświadczonej notarialnie lub przez rodzica kandydata. Oświadczenia, o których mowa powyżej, składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.”. Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.
-
Przewodniczący komisji rekrutacyjnej może zwrócić się:
-
do rodziców o przedstawienie dokumentów potwierdzających okoliczności zawarte w oświadczeniach lub
-
wystąpić do Prezydenta Miasta o potwierdzenie ww. okoliczności. Prezydent Miasta potwierdza te okoliczności w terminie 14 dni.
-
Postępowanie rekrutacyjne do szkoły podstawowej przeprowadza komisja rekrutacyjna powołana przez dyrektora szkoły. Do zadań komisji rekrutacyjnej należy w szczególności:
-
ustalenie wyników postępowania rekrutacyjnego i podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych;
-
ustalenie i podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych;
-
sporządzenie protokołu postępowania rekrutacyjnego.
-
Wyniki postępowania rekrutacyjnego podaje się do publicznej wiadomości w formie listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych, zawierającej imiona i nazwiska kandydatów oraz informację o zakwalifikowaniu albo niezakwalifikowaniu kandydata do szkoły.
-
Zakwalifikowanie kandydata do danej szkoły nie jest równoznaczne z jego przyjęciem.Rodzice dziecka mają obowiązekpotwierdzić wolę uczęszczania do tej szkoły w terminie od 16 maja 2016 roku od godz. 08:00 do 23 maja 2016 roku do godz. 15.00, poprzez złożenie pisemnego oświadczenia.
-
Komisja rekrutacyjna podaje do publicznej wiadomości listę kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych w dniu 25 maja 2016 roku o godz. 08:00. Lista zawiera imiona i nazwiska kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych lub informację o liczbie wolnych miejsc. Listy, podaje się do publicznej wiadomości poprzez umieszczenie w widocznym miejscu w siedzibie szkoły. Listy zawierają imiona i nazwiska kandydatów uszeregowane w kolejności alfabetycznej oraz najniższą liczbę punktów, która uprawnia do przyjęcia. Dzień podania do publicznej wiadomości listy jest określany w formie adnotacji umieszczonej na tej liście, opatrzonej podpisem przewodniczącego komisji rekrutacyjnej.
-
W terminie 7 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych, rodzic kandydata może wystąpić do komisji rekrutacyjnej z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia kandydata do danej szkoły. Uzasadnienie sporządza się w terminie 5 dni od dnia wystąpienia przez rodzica kandydata z wnioskiem. Uzasadnienie zawiera przyczyny odmowy przyjęcia, w tym najniższą liczbę punktów, która uprawniała do przyjęcia, oraz liczbę punktów, którą kandydat uzyskał w postępowaniu rekrutacyjnym.
-
Rodzic kandydata może wnieść do dyrektora szkoły odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej, w terminie 7 dni od dnia otrzymania uzasadnienia.
-
Dyrektor szkoły rozpatruje odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej, w terminie 7 dni od dnia otrzymania odwołania.
-
Na rozstrzygnięcie dyrektora publicznej szkoły służy skarga do sądu administracyjnego – skargę wnosi się za pośrednictwem dyrektora szkoły, którego działanie jest przedmiotem skargi.
-
Kolejność zgłoszeń (logowania w systemie) nie ma wpływu na pierwszeństwo w przyjęciu dziecka do szkoły.
-
Zaznaczenie w formularzu sformułowania „Odmawiam odpowiedzi” równoznaczne jest z przyjęciem do wiadomości faktu, iż dane kryterium nie będzie brane pod uwagę na etapie kwalifikowania kandydata do szkoły.
-
Jeżeli po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego publiczna szkoła podstawowa nadal dysponuje wolnymi miejscami, dyrektor szkoły przeprowadza postępowanie uzupełniające z zachowaniem następujących terminów.
Lp |
Rodzaj czynności |
Terminy |
1 |
Złożenie wniosku o przyjęcie do szkoły podstawowej wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym |
od 30.05.2016 r. od godz. 08:00 do 11.06.2016 r. do godz. 15:00 |
2 |
Weryfikacja przez komisję rekrutacyjną wniosków o przyjęcie do szkoły podstawowej i dokumentów potwierdzających spełnianie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym, w tym dokonanie przez przewodniczącego komisji rekrutacyjnej czynności, |
od 30.05.2016 r. od godz. 08:00 do 11.06.2016 r. do godz. 15:00 |
3 |
Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych |
21.06.2016 roku godz. 08:00 |
4 |
Potwierdzenie przez rodzica kandydata woli przyjęcia |
od 21.06.2016 roku od godz. 08:00 do 24.06.2016 r. do godz. 15:00 |
5 |
Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych |
28.06.2016 r. godz. 15:00 |
Modyfikował: Paweł Bugera | Data modyfikacji: 30-03-2016 10:36