SZWAJCARSKI KONWÓJ

      Niezwykły konwój przejeżdżający przez centrum Przemyśla mogli wczoraj  (22 czerwca) zobaczyć mieszkańcy miasta. Kolumna składająca się z 10 samochodów wojskowych, 4 samochodów policyjnych, 2 samochodów straży pożarnej, ambulansu oraz samochodu do przewozu osób niepełnosprawnych – z flagami szwajcarskimi – wjechała do miasta od strony ulicy Krakowskiej i przejechała w kierunku granicy z Ukrainą.  Był to transport z pomocą humanitarną zorganizowaną przez stowarzyszenie «Help-Point Sumy» działające w miejscowości Wohlen, który wyruszył w poniedziałek, 19 czerwca 2006 roku, ze Szwajcarii w długą i niełatwą podróż do miejscowości Sumy w północno-wschodniej części Ukrainy przy granicy z Rosją.

Pierwszy wyjazd tego rodzaju miał miejsce w 2005 roku. Zaoferowana wtedy pomoc była jednak kroplą w morzu potrzeb. W ukraińskiej miejscowości brakuje najbardziej podstawowych rzeczy, a niezaplanowany pobyt w szpitalu jednego z członków konwoju pokazał tragiczną sytuację tamtejszej służby zdrowia. Sprzęt diagnostyczny i aparaty rentgenowskie są całkowicie przestarzałe i wszędzie ich brakuje. Również w przypadku ukraińskiej straży pożarnej przedstawił się podobny obraz, podstawowy sprzęt do ratowania życia jest tam pilnie potrzebny.
Po długich i trudnych przygotowaniach, prezydent Ukrainy - Wiktor Juszczenko swoim podpisem dał zielone światło. Konwój składający się z 2 samochodów straży pożarnej, ambulansu, samochodu do przewozu osób niepełnosprawnych, 4 samochodów policyjnych, 10 wojskowych samochodów ciężarowych i 2 przyczep załadowanych tonami darów ze Szwajcarii mógł ruszyć w ciężką drogę na Ukrainę. Do trzech szpitali w Sumy trafią m.in. ciśnieniomierze, narzędzia chirurgiczne do sal operacyjnych, wózki inwalidzkie, strzykawki i igły, urządzenia do sterylizacji, aparaty do robienia zdjęć rentgenowskich, jak również materiały opatrunkowe i inne niezbędne rzeczy.

Mimo tego, że na tę pomoc czekają szpitale i straż pożarna oraz potrzebujący w domu opieki na Ukrainie, jest to trudne do realizacji przedsięwzięcie, mówi przewodnicząca stowarzyszenia Marianne Piffaretti. Transport jest możliwy dzięki zaangażowaniu wolontariuszy: 4 kobiet i 17 mężczyzn, którzy przeznaczyli na to część swojego urlopu i pieniędzy na podróż powrotną samolotem. Przygotowania były bardzo długie i wymagały kontaktów z najwyższymi przedstawicielami władz państwowych i służby celnej.

Szwajcarzy bardzo chwalili postawę Policji z Przemyśla, która mimo braku wcześniejszych informacji o organizowanym transporcie bardzo pomogła i po mistrzowsku pokierowała ruchem w mieście, pilotując konwój do hotelu „Albatros”, skąd dzisiaj wyruszył on w kierunku przejścia granicznego w Medyce.


Trasa przejazdu podzielona została na 6 etapów/dni, w sobotę, tj. 24 czerwca konwój po przebyciu niespełna 3000 km dotrze do celu – ukraińskiej miejscowości Sumy.

źródło: www.ltonline.azag.ch (29.05.2006) oraz www.azonline.ch (19.06.2006)
tłumaczenie: Krzysztof Zatlonkal
dodał: Witold Wołczyk
Kancelaria Prezydenta Miasta


JPGkonwój (97,20KB)

JPGkonwój (72,08KB)

JPGkonwój (106,86KB)

JPGkonwój (46,31KB)

Opublikował(a):  Data publikacji: 22-06-2006 14:51 Modyfikował(a):  Data modyfikacji: 15-02-2008 14:41

Na skróty