Spotkanie opłatkowe w Mościskach

Na zaproszenie Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej O/Mościska, delegacja przemyskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Mościsk i Kresów Wschodnich w Przemyślu, udała się do Mościsk w dniu 10.01.2016 r. na uroczystość opłatkową. Udział w spotkaniu wzięli również: poseł na Sejm RP Michał Dworczyk, Konsul Generalny ze Lwowa Wiesław Mazur, Prezes TKPZL we Lwowie Emil Legowicz oraz Mer Mościsk Sergiej Storożuk.

Zaproszeni goście dziękowali członkom Towarzystwa za wzorową działalność na rzecz Polaków z Mościsk, zaangażowanie, pielęgnowanie polskich tradycji. Przypomniano dzień 4 listopada 2015 roku, w którym miało miejsce historyczne wydarzenie, jakim był pochówek na cmentarzu rzymskokatolickim w Mościskach 111 ekshumowanych polskich żołnierzy, obrońców Lwowa z 1939 roku. W wystąpieniach gości znalazły się życzenia rychłej budowy Domu Polskiego w Mościskach oraz postępu w pracach mających na celu upamiętnienie poległych we wrześniu 1939 r. polskich żołnierzy. Prezes przemyskiego Stowarzyszenia Tadeusz Król dziękował Zarządowi z Mościsk za współpracę, zwłaszcza w zakresie opieki nad starym polskim cmentarzem.

Po wystąpieniach gości, proboszcz parafii pw. Narodzenia Jana Chrzciciela w Mościskach ksiądz Władysław Derunow, dokonał poświęcenia opłatków. Uczestnicy spotkania, dzieląc się opłatkami, składali sobie życzenia pomyślności w 2016 roku. Całość uświetniły występy dziecięcego zespołu oraz wspólne kolędowanie. Uroczystość przebiegała w niezwykle serdecznej atmosferze. Relację z jej przebiegu przedstawiła TVP Polonia.


Marcela Tukałło
Stowarzyszenie Przyjaciół Mościsk i Kresów Wschodnich

Opublikował(a): Robert Gawlik Data publikacji: 19-01-2016 10:14

Na skróty