9 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Spektakl „Pod niemieckimi łóżkami”.

17 stycznia 2016 r. – z cyklu „Zamkowe Teatralia” spektakl „Pod niemieckimi łóżkami”
Przedstawienie powstało na podstawie wydanej w Niemczech książki Holgera Schlagetera - Justyna Polańska „Pod niemieckimi łóżkami”. Na scenie Zamku Kazimierzowskiego zaprezentowali się: Tamara Arciuch, Bartek Kasprzykowski i Bartosz Opania. Spektakl wyreżyserował Łukasz Witt-Michałowski.

Bohaterką widowiska jest Justyna Polańska – Polka, pracująca w Niemczech jako sprzątaczka. W swej kilkuletniej karierze przeżyła i zobaczyła już niejedno. W związku  z tym postanowiła skonfrontować stereotyp uprzejmych, ułożonych, przestrzegających porządku Niemców z własnymi doświadczeniami i napisała na ten temat książkę. Wydanie przyniosło jej wielką popularność w ojczyźnie. Została celebrytką, a jej książka stała się inspiracją do powstania wielu programów rozrywkowych.

Całą historię poznajemy jako widzowie talk-show. Przedstawienie obfituje w aluzje i paradoksy. Jest swoistym pastiszem programów telewizyjnych oraz środowiska filmowego i dziennikarskiego. Twórcy spektaklu bawią się różnymi konwencjami, wykorzystują parodię, pastisz i groteskę, sięgają po gagi wręcz kabaretowe. Aktorzy swą ekspresją, gestem i słowem wielokrotnie rozbawiali przemyska publiczność - krótko mówiąc spektakl „Pod niemieckimi łóżkami” to znakomita zabawa, dająca jednak do myślenia.

Dlaczego warto wybrać się na tę sztukę? Odpowiedź jest prosta - by samemu zweryfikować swoją opinię o Polakach i naszych sąsiadach, jak również po to, by spróbować rozpoznać jak najwięcej parodiowanych postaci i świetnie się bawić.

 

 

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 18-01-2016 15:26