10.3 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Artystyczna inauguracja Roku Feliksa Nowowiejskiego.

18 stycznia br. mija 70. rocznica śmierci Feliksa Nowowiejskiego – wybitnego kompozytora, dyrygenta i pedagoga, twórcy m.in. muzyki do Roty Marii Konopnickiej. W grudniu 2015 roku Sejm RP ustanowił go patronem 2016 roku, podkreślając znaczenie jego dorobku dla światowej i polskiej kultury.

W Przemyślu uroczyści zainaugurowano programem artystycznym w wykonaniu chóru działającego w Gimnazjum Nr 5 pod kierownictwem Piotra Szelążka. W wykonaniu młodzieży samorządowcy i radni wysłuchali m.in. Roty, Hymnu do Bałtyku i Marsylianki Wielkopolskiej.

Feliks Nowowiejski był absolwentem konserwatorów w Berlinie i Ratyzbonie, laureatem międzynarodowych konkursów muzycznych, a sam określał siebie jako kompozytora – marynistę. Ogromny sukces odniósł w 1924 roku dzięki swojej operze Legenda Bałtyku, zrodzonej z fascynacji Kaszubami, ich historią i legendami. Na stałe mieszkał w Berlinie i Poznaniu, prowadził aktywną działalność edukacyjną i koncertową – występował także w naszym mieście.

Nowowiejski_1.jpeg

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Podanie moich danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji usługi. Jestem świadomy/ma iż mam możliwość ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych jest Gmina Miejska Przemyśl z siedzibą Rynek 1, 37-700 Przemyśl