19 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Wojenny Przemyśl w niedawno odkrytym pamiętniku Reni Spiegel.

26 stycznia o godzinie 17.30 w Centrum Kulturalnym w ramach VIII Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu będziemy mieli okazję zapoznać się z Pamiętnikiem Reni Spiegel. Zapraszamy Państwa na spotkanie z odkrywcą pamiętnika, człowiekiem, który doprowadził do wydania 700-stronnicowych zapisków dziewczyny, Tomaszem Magierskim. Pokazany zostanie również spektakl przygotowany przez Grupę Teatralną Barbary Płocicy oparty na tekstach pamiętnika.

Renia Spiegel urodziła się w 1924 roku w Uhryńkowcach w powiecie zaleszczyckim w województwie tarnopolskim. Niedługo przed wybuchem II wojny światowej, niemal 15-letnia Renia zostaje zostawiona przez matkę u dziadków w Przemyślu. Zaczyna pisać pamiętnik, w którym osobiste przeżycia, samotność, tęsknota za matką i utraconym światem zderzają się z historią i okrucieństwem wojny. Okupacja sowiecka, potem niemiecka, wreszcie koszmar getta, a poza tym wszystkim wyjątkowa, jak na taką młoda osobę dojrzałość literacka sprawiają, że mamy do czynienia zarówno z przejmującą kroniką wojny i holokaustu jak też dobrej klasy dziełem literackim.

Tekst pamiętnika został odkryty przez reżysera filmowego Tomasza Magierskiego podczas prac nad projektem dokumentalnym dotyczącym młodszej siostry Reni Spiegel, Ariany, cudownego dziecka, określanego mianem polskiej Shirey Temple. Ariana jako ośmiolatka występowała na scenie „Cyrulika Warszawskiego”, grała też w epizodach kilku filmów fabularnych nakręconych przed II wojną światową.

Spotkanie w Przemyślu będzie jednym z elementów 5-dniowych uroczystości zorganizowanych w kilkunastu miastach i miejscowościach Podkarpacia w ramach VIII Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Podkarpackiego pan Władysław Ortyl.

Zainteresowanych szczegółami zachęcamy do zapoznania się z załącznikiem: PDFVIII Dzień Holokaustu-Zaproszenie.pdf (2,00MB)

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 15-01-2016 08:55
Modyfikował: Witold Wołczyk | Data modyfikacji: 19-01-2016 08:23