10 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Jarmark Bożonarodzeniowy w partnerskim Egerze

Z okazji organizowanego Jarmarku Bożonarodzeniowego w dniach od 08 do 12.12.2015 r.
w węgierskim mieście partnerskim Eger przebywała reprezentacja miasta Przemyśla. Kiermasz organizowany dla mieszkańców Egeru funkcjonuje przez cały okres Adwentu, a na scenie  plenerowej ustawionej na Placu Dobo prezentują się różne zespoły artystyczne.
W przystosowanych specjalnie drewnianych domkach  sprzedawane są różnego rodzaju wyroby i artykuły świąteczne, kulinarne przysmaki oraz podawane jest grzane wino. Przez okres pobytu na scenie plenerowej w centrum miasta swój program prezentował Zespół Pieśni i Tańca Przemyśl”, śpiewano także polskie kolędy. Natomiast od środy do piątku na zorganizowanym stoisku Przemyśla oferowano ozdoby bożonarodzeniowe, wyroby dekoracyjne, materiały promocyjne miasta oraz wyroby świąteczne z ciasta piernikowego w formie dzwonków, choinek, makowce oraz pierniki, własnoręcznie  przygotowane przez nauczycieli i uczniów warsztatów gastronomicznych Zespołu Szkół Usługowo-Hotelarskich i Gastronomicznych w Przemyślu.  W dniu 09.12.2015 r. w sali widowiskowej  Egerskiego Domu Kultury we współpracy z Samorządem Polskim w Egerze została zorganizowana uroczystość  polskiego Bożego Narodzenia, w której wzięli udział burmistrz i mieszkańcy Egeru, p. Andrzej Kalinowski - Konsul  RP na Węgrzech, Przemyślanin z pochodzenia oraz przedstawiciele mniejszości polskiej. Kierownik ZPiT „Przemyśl” – p. L. Rudawska opowiedziała o polskich zwyczajach i tradycjach świątecznych, a Zespół zaprezentował wiązankę tańców polskich oraz zaśpiewał kolędy. Do wspólnego kolędowania na scenę został poproszony również pan László Habis – burmistrz Egeru.
Podczas pobytu doszło także do spotkania i rozmów z przedstawicielami szkoły gastronomicznej „Szent Lörinc” w Egerze, podczas którego została podpisana umowa o współpracy między szkołami w zakresie wymiany uczniów i nauczycieli oraz uczestniczenia we wspólnych projektach unijnych. Umowę w imieniu Dyrektora Zespołu Szkół Usługowo-Hotelarskich - p. A. Olejnika w Przemyślu przekazały panie K. Jakubów i G. Nizińska - nauczyciele przedmiotów gastronomicznych i hotelarskich. Obydwie szkoły wyraziły wcześniej chęć współpracy i nawiązania bliższych kontaktów.
Tekst. I. Liweń

 

 

Opublikował:  | Data publikacji: 16-12-2015 12:59