4 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Prestiżowa nominacja dla Miasta Przemyśla i projektu Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Przemyślu w Konkursie EDUinspiracje 2015.

Konkurs  EDUinspiracje 2015 to jedna z najważniejszych inicjatyw Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, Narodowej Agencji Programu ERASMUS+. W roku 2015 był realizowany pod hasłem „Dobry rezultat – trwałe oddziaływanie”. Jego celem było wyłonienie najbardziej wartościowych projektów unijnych, szczególnie w zakresie  upowszechniania rezultatów i dzielenia się swoim doświadczeniem i sukcesem z innymi.

W latach 2012 – 2014 w Przemyślu został zrealizowany projekt UE w ramach Programu Comenius  - Regio pn. Readway – looking for attractive and effective ways to develop interest in reading – w poszukiwaniu  atrakcyjnych i skutecznych sposobów rozwijania zainteresowań czytelniczych. Projekt wymyślili i stworzyli nauczyciele – bibliotekarze i dyrekcja Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej. Na prośbę Biblioteki, która formalnie podlega pod Urząd Marszałkowski w Rzeszowie, miasto podjęło się roli głównego beneficjenta projektu oraz koordynowało i nadzorowało projekt pod kątem finansowym, merytorycznym i organizacyjnym. Wykorzystano również dobre kontakty miasta z partnerami w Styrii i Grazu (Austria), których zaproszono do współpracy przy tworzeniu i realizacji projektu. W skutecznym urzeczywistnianiu zaplanowanych działań wzięli udział: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka, II Liceum Ogólnokształcące, Gimnazjum Nr 1 oraz austriaccy partnerzy z Grazu:  Land Styria, Centrum Czytelnictwa (Lesezentrum Steiermark) w Grazu i Gimnazjun „Neue Mittelschule” w Fehring.

 

 
24 listopada br. w Warszawie odbyła się gala wręczenia Nagród Edukacyjnych Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, nazywanych „oskarem edukacyjnym współpracy międzynarodowej”  w której w imieniu Prezydenta Miasta Przemyśla wzięły udział: Iwona Liweń z Kancelarii Prezydenta Miasta oraz p. Halina Ukarma – Dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Przemyślu. Kapituła Konkursu spośród zebranych z ostatnich 5 lat kilkunastu tysięcy projektów, wyłoniła trzy tysiące, a spośród nich 5 nominowanych projektów w kilku kategoriach. Miasto Przemyśl znalazło się w gronie 5 nominowanych w kategorii: edukacja szkolna. Projekt nie zdobył wprawdzie głównej nagrody, jednak już sama nominacja jest bardzo dużym sukcesem, a Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji w Warszawie uznała projekt za przykład dobrej praktyki i napisała: Projekt został zrealizowany na wysokim poziomie merytorycznym. Umożliwił spojrzenie z międzynarodowego punktu widzenia na problem zbyt małego zainteresowania  czytelnictwem. Udział w projekcie pozwolił na wymianę doświadczeń i dobrych praktyk podczas wizyt partnerskich. Wypracowano wiele ciekawych rezultatów i produktów, większość z nich  może być wykorzystywana przez inne organizacje.(FRSE).
Szczególne podziękowania należą się całemu zespołowi Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej za pomysł, wizję i ogrom pracy włożony w przygotowanie, napisanie projektu, a następnie jego realizację wspólnie z nauczycielami z Gimnazjum Nr 1 oraz II Liceum Ogólnokształcącego.

tekst: Iwona Liweń

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 26-11-2015 12:58