7 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

SUKCES ZAWODNIKÓW JIUJUTSU

Gdy w 2004 roku odwołany ze stanowiska przewodniczącego International Sport Jujitsu Association mistrz Ernie Boggs próbował ponownie przejąć przywództwo nad międzynarodowym ruchem Sport Jujitsu doszło do sporu wewnątrz ISJA, co w rezultacie doprowadziło do degradacji federacji. Z uwagi na kryzys ekonomiczny w USA odwołano mistrzostwa Świata w 2011 roku, których gospodarzem miało być Jacksonville na Florydzie. Mistrz Tomasz Guja (8. Dan) z Jaworzna przystał na propozycję Amerykanów i w 2013 roku zorganizował światowy turniej Sport Jujitsu w Polsce. Były to ósme a zarazem ostatnie mistrzostwa świata pod auspicjami International Sport Jujitsu Association. Informacja o wzorowo przeprowadzonej imprezie w Polsce szybko obiegła świat, co sprawiło, że coraz więcej zagranicznych organizacji zaczęło nawiązywać kontakty z Polską Organizacją Jiujutsu. Różni mistrzowie i federacje zadeklarowały chęć współpracy z Tomaszem Gują, który w międzynarodowym środowisku jujutsu jest postacią popularną zarówno z wyników sportowych na arenie międzynarodowej, jak również biegłości w różnych sztukach walki. W 2014 roku nowoutworzona Światowa Organizacja Sportowego Jiujutsu liczyła 17 członków. Obecnie World Sport Jiujutsu Organization liczy blisko 30 zagranicznych stowarzyszeń całkowicie podporządkowanych woli jej lidera. Miasto Jaworzno, w którym w 2014 rozegrano Mistrzostwa Europy w tej dyscyplinie zyskało miano stolicy sportowego Jiujutsu. Od przeszło roku Tomasza Guja w sposób autokratyczny przewodzi światowemu ruchowi sportowego Jiujutsu. Jest autorem wszystkich regulaminów organizacyjnych i sportowych WSJO. Jednoosobowo decyduje o przyjęciu kolejnych członków do. Chętnych jest coraz więcej. Kilka dni temu do WSJO dołączyły: Litwa i Algieria. Prezydent WSJO decyduje który kraj członkowski będzie gospodarzem mistrzostw Świata w Sport Jiujutsu. Wiadomo już, że w 2017 roku zawody odbędą w Neapolu, a w 2019 gospodarzem imprezy będzie Argentyna. W Niemczech, Włoszech i Argentynie powstały krajowe federacje posiadające wyłączność do reprezentowania w tych krajach Sport Jiujutsu.  Popularność nowej dyscypliny rośnie z każdym miesiącem. W dwa lata World Sport Jiujutsu Organization stała się liczącą międzynarodową federacją sportową.

W dniach 12 i 22 listopada br. w Jaworznie rozegrano Mistrzostwa Świata Sportowego Jiujutsu, których współorganizatorami była Gmina Jaworzno oraz Miejskie Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie. Równolegle w ramach zadania „Rozwój sportów walki w Jaworznie” rozegrano IV Międzynarodowy Turniej Sport Jiujutsu dzieci, młodzików, juniorów i weteranów, w którym uczestniczyło 200 zawodników z 12 krajów. Z uwagi na kryzys migracyjny i problem z uzyskaniem wizy w zawodach nie wystąpili sportowcy z Dominikany, Bangladeszu, Afganistanu, Iranu, Nepalu i Tunezji. Potrzebnych środków nie zdołali zebrać na czas mistrzowie świata z 2013 – zespół Kazakhstanu. Pomimo różnych trudności impreza została przeprowadzona na najwyższym poziomie.

Podczas gali finałowej odbyły się również demonstracje sztuk walki. Z pokazem japońskich sztuk walki wystąpili przedstawiciele Kumura Dojo z Dąbrowy Górniczej, której to szkole budo przewodzi mistrz Seweryn Magdziak. Efektowny pokaz aikido dali reprezentanci Bushi no Nasake Dojo z Mysłowic. Nie zabrakło również boksu tajskiego. Dynamiczne techniki Muaui Thai przedstawił Paweł Sobota. Publiczność miała również okazję obejrzeć profesjonalny pojedynek w formule K1. Główną gwiazdą show był mistrz karate Peter Wetzelschperger, który ręką rozbijał orzechy kokosowe oraz wbijał gwoździe. Efektownemu występowi towarzyszyła właściwie dobrana muzyka, światło oraz ogień. Publiczność gromkimi brawami nagrodziła występ mistrza z Niemiec, który był gościem Tomasza Guji.

Mistrzostwa Świata Sportowego Jiujutsu zdominowali reprezentanci Polskiej Organizacji Jiujutsu z siedzibą w Jaworznie. Zwyciężyli aż w siedmiu kategoriach. Tomasz Dańko (2. Dan POJ) aż cztery razy stawał na najwyższym podium. Zdobył złoto w konkurencji walki sportowej Jiujutsu, w turnieju drużynowym, w realistycznej samoobronie oraz w samoobronie sportowej. Trzy złote medale wywalczył Wojciech Stępniak (1. Dan POJ) ze Szczytna, który zwyciężył w walce sportowej Jiujutsu, mocowaniu Jiujutsu (Grappling Gi) oraz turnieju drużynowym. Dwa złote medale przypadły Łukaszowi Scheppe z Niemiec oraz Abdulaye Sack z Senegalu. Wszyscy czterej reprezentowali najwyższy światowy poziom sportowy. Pojedynki z ich udziałem były niezwykle emocjonujące. To dzięki wymagającym przeciwnikom, którymi byli niewątpliwie przedstawiciele Argentyny, Algierii i innych państw. Ponieważ stawką były mistrzowskie tytuły na ringu toczyła się wojna.

W turnieju drużynowym sportowego Jiujutsu zwyciężyli Polacy. Choć o końcowej klasyfikacji w tej konkurencji zdecydowała dogrywka w kategorii wagi ciężkiej. Zespół w składzie: Jakub Jackiewicz (-70kg), Marcin Nadolski (-77kg), Tomasz Dańko, (-85kg), Wojciech Stępniak (+85kg) i Monika Kwiecińska (open kobiet) ostatecznie pokonał Argentynę 6 : 4

W IV Międzynarodowym Turnieju Sportowego Jiujutsu kategorie dzieci i młodzików zdominowali Węgrzy. Dopiero w klasie juniorów zakończyła się ich hegemonia. W tej kategorii lepsi okazali się Turcy i Włosi.

jujitsu_01.jpeg

jujitsu_01.jpeg

jujitsu_03.jpeg

jujitsu_04.jpeg

WYNIKI MISTRZOSTW ŚWIATA WORLD SPORT JIUJUTSU ORGANIZATION

1.       Walka sportowa Jiujutsu

Kat. -65 kg

1.       Jakub Jackiewicz (Polska)   zawodnik z Przemyśla

2.       David Sosa (Argentyna)

3.       Adam Pasztor (Węgry)

Kat. -70 kg

1.       Lukas Scheppe (Niemcy)

2.       Antonio Iavarone (Włochy)

3.       Matias Cimino (Argentyna)

Kat. -77 kg

1.       Abdulay Seck  (Senegal)

2.       Marcin Nadolski (Polska)

3.       Cesar Ramos (Argentyna)

Kat. -85 kg

1.       Tomasz Dańko (Polska)  zawodnik z Przemyśla

2.       Nicolas Prez (Argentyna)

3.       Natalio Gianini (Argentyna)

Kat. -100 kg

1.       Wojciech Stępniak (Polska)     zawodnik ze Szczytna

2.       Lech Kaczor (Polska)       zawodnik z Przemyśla

3.       Dawid Augustyniak (Polska)       zawodnik z Rudy Śląskiej

Kat. +100 kg

1.       Paweł Siemaszko (Polska)   zawodnik ze Szczytna

2.       Jan Bartunek (Czechy)

3.       Miguel Basualdo (Argentyna)

Kat. open kobiet

1.       Szabina Megyeri (Węgry)

2.       Clara Danssman (Niemcy)

3.       Amelia Villalba (Argentyna)

 

2.       Realistyczna samoobrona:

 

1.       Tomasz Dańko (Polska)      zawodnik z Przemyśla

2.       Adrian Mikulewicz (Polska)     zawodnik z Giżycka

3.       Maros Migra (Słowacja)

 

3.       Samoobrona sportowa:

 

1.       Tomasz Dańko i Marcin Nadolski (Polska)    zawodnicy z Przemyśla

2.       Giorgi Oboladze i Arkadi Zubiaszvili (Gruzja)

 

4.  Mocowanie Jiujutsu:

Waga lekka

1.       Lukas Scheppe (Niemcy)

2.       Marcin Wełk (Polska)                  zawodnik ze Szczytna

3.       Dawid Sańko (Polska)                  zawodnik z Mrągowa

Waga średnia

1.       Abdulay Seck (Senegal)

2.       Erahman Hamana (Algeria)

3.       Yassine Darradj (Algeria)

Waga ciężka

1.       Wojciech Stępniak (Polska)                       zawodnik ze Szczytna

2.       Filip Bazela (Polska)                                      zawodnik z Włocławka

3.       Adam Gawędzki (Polska)                           zawodnik ze Szczytna

Waga super ciężka

1.       Robert Kerstner (Węgry)

2.       Sławomir Zakrzewski (Polska)                 zawodnik z Bytomia

3.       Paweł Siemaszko (Polska)                        zawodnik z Gliwic

Otwarta kategoria kobiet:

1.       Amelia Villalba (Argentyna)

2.       Szabina Megyeri (Węgry)

3.       Monika Kwiecińska (Polska)              zawodniczka ze Szczytna

 

Medale zawodników Jaworznickiej Szkoły Walki Wręcz Guja Jiujutsu w IV Międzynarodowym Turnieju Sportowego Jiujutsu ‘Jaworzno 2015

Damian Baran – brązowy medal w walce sportowj Jiujutsu i brązowy medal w mocowaniu Jiujutsu juniorów

Patryk „Gonzo” Ficoń – złoty medal w walce sportowej Jiujutsu i brązowy medal w mocowaniu Jiujutsu młodzików

Wiktoria Ziober – srebrny medal w walce sportowej Jiujutsu i srebrny medal w mocowaniu Jiujutsu młodzików

Amelia Nowak – srebrny medal w walce sportowej dzieci (7 lat)

Agata Zgud – brązowy medal w walce sportowej dzieci (8 lat) i srebrny medal w mocowaniu Jiujutsu dzieci (8 lat)

Adam Węgrzynowicz – brązowy medal w mocowaniu Jiujutsu dzieci (8 lat)

Filip Kras – brązowy medal w walce sportowej dzieci (9 lat)

Dawid Krupiński – srebrny medal w mocowaniu Jiujutsu młodzików

Razem dla Jaworzna:

1 x złoto

5 x srebro

6 x brąz

Opublikował: Grzegorz Karnas | Data publikacji: 24-11-2015 10:30
Modyfikował: Grzegorz Karnas | Data modyfikacji: 24-11-2015 10:43