Obchody Święta Niepodległości w Przemyślu.
Główne obchody Święta Niepodległości odbyły tradycyjnie pod pomnikiem Orląt Przemyskich 11 listopada, jednak także dzień wcześniej Przemyślanie mogli uczestniczyć w uroczystościach będących hołdem i podziękowaniem dla uczestników wydarzeń sprzed 97 lat. Koncerty, imprezy sportowe, uroczystości na cmentarzu i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych zgromadziły jak co roku wielu mieszkańców.
10 listopada odbyło się przekazanie nagrobków porucznika 37. Pułku Piechoty, odznaczonego orderem Virtuti Militari Kazimierza Schallera i Marii Schaller pod opiekę młodzieży II Liceum Ogólnokształcącego i Jednostki Strzeleckiej 2009. W imieniu Prezydenta Miasta w Mszy Św. w Kościele garnizonowym poprzedzającej uroczystość, jak i samym akcie przekazania nagrobków młodzieży wziął udział Sekretarz Miasta Dariusz Łapa. Również na Cmentarzu Głównym znajdują się nagrobki innych bohaterów wydarzeń z 1918 roku: Orląt Przemyskich, Władysława Kramarza, Ireny Benszówny. Kwiaty na nich oraz na Grobie Nieznanego Żołnierza i kwaterze Legionistów złożyli Prezydent Robert Choma wraz ze swoim Zastępcą Grzegorzem Hayderem. W tym samym dniu swoje święto obchodzi Hufiec Ziemi Przemyskiej i z tej okazji oraz rocznicy odzyskania niepodległości przy pomniku Orląt Przemyskich swój uroczysty apel mieli przemyscy harcerze. Muzycznie zamknął pierwszy dzień uroczystości koncert fortepianowy Adma Wodnickiego.
11 listopada rozpoczęła Msza Święta w intencji Ojczyzny z udziałem, pocztów sztandarowych, kompanii honorowej Wojska Polskiego, orkiestry i chóru „Magnificat” w Bazylice Archikatedralnej. Jej uczestnicy na dalszą część obchodów przenieśli się pod pomnik Orląt Przemyskich. Tu po odegraniu hymnu państwowego i podniesieniu flagi na maszt, do zebranych zwrócił się z wystąpieniem okolicznościowym Prezydent Miasta Robert Choma. Ceremoniał uzupełnił apel pamięci i salwa honorowa, po których delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Na zakończenie odbyło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych prowadzone przez Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu.
Chcący aktywnie uczcić Święto Niepodległości mogli wziąć udział w rajdzie pieszym „Śladami walk o Przemyśl 1918”organizowanym przez PTTK O/Przemyśl, a zawodnicy tenisa stołowego rozegrali Mistrzostwa Przemyśla z tej okazji. Ten ważny dla Polaków dzień uczcił także koncert w wykonaniu połączonych chórów i orkiestry Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych i Towarzystwa Muzycznego w Przemyślu – GENESIS: J. Haydn - „Stworzenie Świata” w Bazylice Archikatedralnej. Ponownie wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych prowadzone przez połączone chóry I Liceum Ogólnokształcącego i 5 Gimnazjum pod dyr. Piotra Szelążka „Z pieśnią do niepodległości” na Zamku Kazimierzowskim zakończyło obchody tego dnia.
zdjęcia: Piotr Michalski, Artur Komorowski, Witold Wołczyk
Życzenia z miast partnerskich.
Z okazji naszego narodowego Święta z miast partnerskich Przemyśla również dotarły życzenia:
z Paderborn
Szanowny Panie Prezydencie, drogi Robercie,
Z okazji Waszego Święta Niepodległości chciałbym przekazać Wam serdeczne pozdrowienia i życzenia.
Zachowywanie narodowej tożsamości jest prawem i obowiązkiem każdego obywatela.
W okresie 123 lat zaborów polska nacja przeżyła bolesne doświadczenia.
Jest to oczywiste, że dzień 11 listopada Polacy świętują z entuzjazmem. Przyjaciele
w Paderborn myślami będą w tym dniu razem z Wami.
W imieniu Towarzystwa życzę mieszkańcom Przemyśla pokoju, żeby niepodległość ojczyzny została utrzymana i żeby zachowali swoją narodową dumę.
Serdeczne pozdrowienia i wszystkiego dobrego
Karl-Ernst Neumann
oraz Lwowa
Prezydent Miasta Przemyśla
Pan Robert Choma
Szanowny Panie Prezydencie,
W imieniu Urzędu miasta Lwowa oraz w swoim składam Panu wyrazy szacunku oraz z okazji Dnia Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej pragnę przekazać Panu Prezydentowi oraz wszystkim mieszkańcom Przemyśla serdeczne pozdrowienia oraz życzenia pokoju, dobrobytu, szczęścia, sukcesów, pomyślności i nowych osiągnięć dla dobra niezależnej Polski.
Przypominając sobie polityczne credo słynnego polskiego publicznego działacza i publicysty Jerzego Giedroycia że bez niepodległej Ukrainy nie ma niepodległej Polski, a bez niepodległej Polski nie ma niepodległej Ukrainy, jestem przekonany, że dzisiaj nasze państwa mają wszystko, aby aktywnie rozwijać dwustronną współpracę we wszystkich dziedzinach życia politycznego, gospodarczego i kulturalnego. Polska jest bliskim przyjacielem, sąsiadem oraz partnerem Ukrainy na drodze do integracji europejskiej, a także wzorem w kwestii przeprowadzenia reform politycznych i administracyjnych oraz wspierania przemian demokratycznych. Korzystając z okazji chciałbym zapewnić pana Prezydenta że cenimy przyjazne stosunki między naszymi państwami i miastami oraz spodziewamy się na ich dalszy rozwój.
Mer miasta Lwowa
Andriy Sadovyy
Modyfikował: Witold Wołczyk | Data modyfikacji: 19-11-2015 14:18